Bendra informacija apie saugų eterinių aliejų naudojimą

Čia pateikiama bendra informacija, su kuria rekomenduojame susipažinti prieš pradedant naudoti eterinius aliejus. 

Prašom įdėmiai perskaityti šią informaciją. Ji yra rekomendacinio pobūdžio. Čia išsakytų rekomendacijų nėra patvirtinusi Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ir jos neatstoja principų, kuriais remiasi klasikinės medicinos gydymo metodai. Jei kyla klausimų dėl sveikatos būklės – būtinai pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, kreipkitės į produkto pardavėją.

Kas yra eterinis aliejus?

Eterinis aliejus yra sudėtingas augalo sukurtų junginių mišinys, sudarytas iš unikalios aromatinių komponentų dermės, evoliuciškai ištobulintos per milijonus metų, augalui suteikiant didžiausią paspirtį kovai už būvį ir rūšies išlikimą (dauginimąsi).

Eterinis aliejus gaunamas augalus distiliuojant vandeniu ar vandens garais, taip pat naudojant nekenksmingus aplinkai ir žmogui ekstrakcijos metodus.

Kvapas – pagrindinė Gamtos žinutė. Todėl eterinis aliejus skirtas tai žinutei - augalo informacijai pernešti.

Kaip saugiai naudoti eterinius aliejus?

Eteriniai aliejai mus pasiekia natūraliai, kai uodžiame augalus, juos valgome, naudojame iš kvapnių augalų pagamintus daiktus ir t. t. Kadangi su augalais žmonija gyvena visą savo buvimo laiką žemėje, eterinius aliejus mūsų organizmas pažįsta ir moka juos perdirbti.

Eteriniai aliejai - tai koncentruota ir neretai brangi medžiaga. Ji gali suteikti daug naudos, tačiau turi būti naudojama atsargiai ir saikingai, pasitelkiant profesionalų patarimus ir rekomendacijas.

Patys eteriniai aliejai yra lipofilinės medžiagos, t. y. tirpsta aliejuje, todėl juos lengva naudoti atskiedus augaliniame aliejuje iki norimos koncentracijos.

Didesnėmis koncentracijomis eteriniai aliejai naudojami, kuomet reikia pritraukti mikro ir makroorganizmus arba kovoti su jais, gryninti orą, puoselėti sveikatą. Nuotaikos gerinimui, emocinei harmonijai, mąstymo skatinimui, kvapnioms kūno priemonėms pakanka švelnesnių kiekių.

Ore eteriniai aliejai paskleidžiami specialiais prietaisais arba tiesiog išgarinami.

Ant odos eteriniai aliejai dažniausiai naudojami atskiesti augaliniame aliejuje arba kitose terpėse, pvz., tepale, kreme, pastoje, gelyje (naudojama iki 2 proc. eterinių aliejų).

Eterinius aliejus mažais kiekiais (1-2 lašus) galima naudoti inhaliacijomis, t. y. įkvepiant kartu su vandens garais arba be jų.

Taip pat eteriniai aliejai  gali būti naudojami vonioje, duše, masažo metu.

Teiraukitės konkrečių vartojimo patarimų pardavėjo konsultanto arba rašykite info@aromata.lt

Atsargiai eterinius aliejus naudoti turėtų:

Nėščios ir žindančios moterys – šiuo laikotarpiu nerekomenduojama vartoti kai kurių eterinių aliejų. Būtinai konsultuokitės su produkto pardavėjais konsultantais, jei planuojate pastoti, esate nėščia arba žindote kūdikį. Šiuo laikotarpiu netinka estrogeninių, emenagoginių savybių turintys eteriniai aliejai: anyžių, peletrūnų, kraujažolių ir kiti. 

Kūdikiai ir vaikai – kūdikiams iki trijų mėnesių eterinių aliejų nerekomenduojame, vėliau, nesant kitoms specialisto rekomendacijoms, juos galima naudoti patalpų oro gryninimui. Ant odos kūdikiams taip pat naudojama tik esant svarbiam poreikiui, koncentracijos iki 0.5 procento. Vyresniems vaikams galima pasitelkti įvairesnius vartojimo būdus, galutiniame produkte (kreme, masažo aliejuje, vonios vandenyje) eterinio aliejaus koncentracija neturi viršyti 1 procento. Nei vaikams, nei suaugusiems nerekomenduojame net ir skiestų eterinių aliejų tepti nosies ertmėje.

Mažiems vaikams arti veido nenaudoti eterinių aliejų, gausių mentolio (mėtų, pipirmėčių), cineolio (cineolio gausių eukaliptų, rozmarinų, kt.).

Asmenys sergantys sunkiomis kepenų ir inkstų ligomis, vėžiniais susirgimais dėl eterinių aliejų vartojimo turėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Retkarčiais kai kurios eterinių aliejų sudedamosios dalys gali būti alergijų (padidėjusio jautrumo) priežastis, todėl prieš naudojant naują eterinį aliejų, reikia patikrinti kiekvieno vartotojo jautrumą, atliekant jautrumo (odos lopo) testą. Tai atliekama patepant vidinę alkūnės linkio odą eteriniu aliejumi (vienu lašu) ir kelias – keliolika valandų (iki paros) stebint, ar neatsiras reakcijų (paraudimo, tinimo, skausmo, bėrimo). Jei atsiranda minėtų pakitimų, šio eterinio aliejaus nenaudokite.

Grynų eterinių aliejų nereikėtų vartoti ant gleivinių (burnoje, nosyje), niekada nevartoti akyse.

Spaudžiančius ir izoliuojančius kompresus su eteriniais aliejais reikia dėti atsargiai, įvertinus odos dirginimo galimybę.

Gyvūnai – eteriniai aliejai netinkami katėms, jų kepenys neturi skaidančių fermentų, tad naudojant tiesiogiai, galima padaryti nepataisomos žalos. Katėms taikomi tik hidrolatai (distiliuoti augalų vandenys). Namuose garinkite kiek atokiau nuo jų, vėdinkite patalpas, tuomet bus saugu. Eteriniai aliejai taip pat netinkami graužikams, žuvytėms, mažiems ropliams. Aromaterapija plačiai naudojama šunims ir ūkių gyvūnams, tačiau pasitarkite su konsultantu dėl tinkamų eterinių aliejų ir dozuočių.

GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Kai kurie eteriniai aliejai sensta ir oksiduojasi greičiau nei kiti (pvz., arbatmedžių, spygliuočių, citrusų). Pasenus eteriniam aliejui gali pakisti jo kvapas, spalva, atsirasti drumstumas. Toks aliejus gali sudirginti odą. Todėl pastebėjus eterinio aliejaus pakitimus, jį geriausia sunaudoti buityje (pvz., skalbiant, valant patalpas).

Kai kurie eteriniai aliejai (citrusų, skėtinių augalų) gali sukelti padidintą jautrumą dienos šviesai (fotosensibilizuoti). Tokiais eteriniais aliejais patepta ir saulės apšviesta oda gali nudegti, tapti hiperpigmentuota. Ant odos ar vonioje panaudojus citrusų ar skėtinių augalų eterinių aliejų, į dienos šviesą galima išeiti tik po 12-24 valandų (priklausomai nuo odos jautrumo). Jei planuojate eterinį aliejų naudoti ant odos – būtinai teiraukitės pardavimo vietose apie galimą įjautrinimą šviesai.

Kai kurie eteriniai aliejai turi stipriai veikiančių ir dirginančių fenolinių junginių. Tai raudonėlių, kai kurie čiobrelių, gvazdikėlių, cinamonų žievės eteriniai aliejai. Dėl to, kad gali sudirginti odą, jie dar kartais pavadinami „raudonaisiais“ eteriniais aliejais. Tokius aliejus ant odos reikia vartoti labai atskiestus (neviršijant 0,5 – 1 %.).

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis kreipkitės į produkto pardavėjus arba rašykite info@aromata.lt. Jei šalutinis poveikis pavojingas sveikatai – kreipkitės į gydymo įstaigą (buteliuką pasiimkite su savimi).

KAIP SAUGOMI ETERINIAI ALIEJAI

Eterinius aliejus reikia laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Eteriniams aliejams labiausiai kenkia šviesa ir oras, todėl juos laikykite tamsioje vietoje, sandariai užsuktuose buteliukuose. Nelaikykite pustuščių buteliukų, juose aliejai sensta greičiau.

Nelaikykite nepaženklintų buteliukų, neperpilkite eterinių aliejų į kitomis etiketėmis paženklintus buteliukus, atidžiai ženklinkite visus gaminamus eterinių aliejų mišinius.

Prieš naudojimą įvertinkite, ar nėra pakitęs eterinio aliejaus kvapas ir spalva, ar neatsirado drumstumas.
Nepamirškite atlikti odos lopo testą, jei naudosite naują eterinį aliejų.

KITA INFORMACIJA

Ši informacija skiriama Kvapų Namų platinamiems eteriniams aliejams.

Member since 2013.
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades