INFOLINIJA telefonas: +370 672 97600, el. paštas: info@aromata.lt

Kaip lavinti uoslę

Kaip lavinti uoslę, kad būtų galima atskirti gerą eterinį aliejų nuo prasto, suvokti jų įvairovę ir grožį

Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų yra itin praktiškas: kaip atskirti gerą eterinį aliejų nuo prasto?

Kai sakau, jog reikia lavinti uoslę, mokytis, būti kritiškiems ir tikėti savo pojūčiais, pašnekovai dažniausiai tik liūdnai atsidūsta ir atsako: „O, tai labai sunku! Tiek tų eterinių aliejų išmėginau ir vis vien niekaip neatskiriu, kuris jų geriausias. Pojūčiai man nepadeda.“

Tada pasitikslinu: „Ko negalite suprasti? Turite kelių gamintojų to paties pavadinimo aliejų ir negalite atskirti, kuris geras, o kuris nelabai?“

— Ne, neatskiriu, — kvepia skaniai, ne sintetiškai, bet skirtingai. Ir dažniausiai turiu skirtingų augalų aliejų, tad ir nėra kaip sulyginti. Tačiau šiuo metu turiu ir kelis vienodus, bet vis tiek nesupaisau, katras jų tas gerasis. Tikėtina, jog gal abudu.

— Taip, tikėtina, kad abudu. Tuomet dar uoliau verta lavinti uoslę, kad pajustumėte dviejų levandų ar kelių skirtingų rozmarinų eterinių aliejų skirtumus ir grožį.

Taigi, kaip lavinti uoslę?

Analitinis metodas

Pradėkite praktikuotis su vienos rūšies eteriniais aliejais, kad ir tarkim, levandų. Kiekvienam aliejui paimkite po siaurą švaraus bekvapio akvarelinio popieriaus lapelį (kaip kvepalų parduotuvėje), užsirašykite ant lapelių pavadinimą, gamintoją ir laiką, kada pradėjote tyrimą, kad vėliau jų nesupainiotumėte. Tada pamirkykite tuos lapelius į jiems skirtus buteliukus su eteriniu aliejumi ir iškart pauostykite. Užsirašykite, ką užuodžiate, kokias emocijas ar prisiminimus užuostas kvapas jums kelia. Iš pradžių galite pauostyti skirtingomis šnervėmis, o paskui abiem, mat uoslė, kaip regėjimas ar klausa, yra stereopojūtis.

Apžiūrėkite lapelius prieš šviesą — atkreipkite dėmesį į jų spalvą, įsitikinkite, ar nėra riebalų. Jeigu eterinis aliejus grynas, tai po kurio laiko jam išdžiūvus, ant popieriaus neturi likti jokios riebios „šlapios“ dėmės. Lieka tik kvapas. Gali likti spalva, jei eterinis aliejus buvo spaustas (citrusų atveju) ir turi šiek tiek pigmentų ar junginių, kurie yra didesni už monoterpenus (dervų, prieskonių atveju).

Jei įmanoma, apžiūrėkite, kaip atrodo eterinis aliejus buteliuke, — užsirašykite ne tik, ką užuodžiate, bet ir ką matote, — klampumą, skaidrumą.

Lapelius susidėliokite taip, kad jie neliestų vienas kito, ir palikite džiūti 15 minučių. Pauostykite dar kartą. Uostykite be išankstinių nuostatų, ir kaskart parašykite, ką užuodžiate. Šįsyk uostyti pakanka abiem šnervėm.

Po 30 min. dar kartą pauostykite atvirai gulinčius lapelius ir vėl aprašykite savo patyrimus.

Pakartokite šią procedūrą dar bent du kartus - po 1 val. ir  po 3 val.

Palyginę skirtingų lapelių kvapus ir pažvelgę į savo užrašus, pakankamai gerai pajusite, kaip kvapai kito, kas liko, kuo jie tebekvepia/nebekvepia, ilgainiui imsite geriau suvokti savo turimų eterinių aliejų kvapo estetiką, jų jėgą ir sklandumą. Tuo pat metu pradėsite atskirti kokybę, netgi šviežumą (pairęs, apkartęs ir nedarnus kvapas ant lapelio ar sklandus ir kokybiškas), nesunkiai pajusite priemaišas, ypač sintetines, jei jų esama.

Toliau galite praktikuotis su tos pačios botaninės šeimos eteriniais aliejais, o vėliau lavintis lygindami vienos olfaktorinės grupės atstovus (tarkim, citrinakvapius, spygliuočius, žolinius, prieskoninius ir t. t.).

Lyginamasis metodas
Mano pirmasis, dar vaikiškas mėginimas įvertinti eterinio aliejaus kokybę buvo labai paprastas — augalo kvapą palyginau su jo eterinio aliejaus kvapu. Mokinukė keliavau su ekspedicija stepėse, kur tvyrojo nuostabus Artemisia balchanorum kvapas. Tačiau kai vėliau distiliatorinėje pauosčiau šio augalo eterinį aliejų, keistas jo kvapo aitrumas man labai nepatiko. Supratau, kad kažkas ne taip su tuo aliejumi... Aišku, eterinis nekvepia kaip augalas, tačiau bendrumų esama. Geri eterinių aliejų distiliuotojai paprastai itin gilinasi į gyvo augalo kvapą, jį gerai pažįsta ir stengiasi surasti tokias distiliavimo sąlygas, kokios geriausiai tiktų tam konkrečiam augalui.

Taigi kokybiškas vieno ar kito augalo eterinis aliejus nebūtinai turi „skaniai“ kvepėti. Jo kvapas turi atitikti augalą. Jei eterinio aliejaus kvapas visai nepanašus į augalo ir įtartinai „skaniai“ kvepia, greičiausiai tas aliejus bus „pagerintas“ sintetiniais priedais. Kokybiškų eterinių aliejų rinkoje su tuo praktiškai nesusiduriama, nes čia jie visiškai kitaip vertinami, tačiau masinės produkcijos jūroje tai gan dažna.

Eterinio aliejaus trukmė ir jo terapinis poveikis
Smalsūs pašnekovai dar klausia, ar eterinio aliejaus kvapo trukmė priklauso nuo kokybės?

Šiaip jau kvapo išlikimas ant lapelio labiau pareina ne nuo eterinių aliejų kokybės, o nuo jo lakumo. Eterinių trukmė apibūdinama tomis pačiomis trimis lakumo gaidomis kaip ir parfumerinės medžiagos. Lakiausia, arba viršutinė gaida būdinga citrusams, levandoms, mirtenėms, spygliuočiams — jų trukmės ant lapelio laikas siekia apie 1 val. Vidutinio lakumo, arba širdies gaida būdinga prieskoniniams, gėliniams, kai kuriems žoliniams eteriniams aliejams — jų trukmės laikas apie 3 ir iki 8 val. Sunkiausios, klampiausios, arba bazinės gaidos eterinių aliejų — pačiulių, vetiverijų, ambrinių, balzaminių — kvapai gali trukti labai ilgai, paras ar net mėnesius.

Dėl tos pačios rūšies atstovų, tai jų trukmės laikas, be abejo, nežymiai skirsis nelygu ir sudėtis, ir kokybė. Ilgesnė trukmė toli gražu ne visada reikš geresnę kokybę, tačiau sukels minčių apie priemaišas.

Taip pat nesunku išmokti palyginti eterinių aliejų terapinį poveikį. Tai galima nesunkiai padaryti išbandant ant savęs kelis lašus eterinio (jei jį galima neskiestą naudoti ant odos). Duše šlapias kūnas ištepamas tais keliais lašais gryno eterinio aliejaus. Vieną dieną išsitepus viena levanda, o kitą dieną - kita, netrukus pajusite jų skirtumus.

Toliau galima praktikuotis su tos pačios šeimos keliais eteriniais aliejais — kelias dienas iš ryto ant šlapio kūno duše paskirstykite kelis lašus spindulinių eukaliptų, kitas kelias dienas - mirtų, o dar kelias dienas — penkiagyslių mirtenių. Netruksite suprasti jų skirtumus, poveikio subtilumus ir tai, kuris iš jų jums labiausiai tinka/patinka/nepatinka.

Atlikę tokią praktinę analizę, gausite daug atsakymų į savo klausimus. Nenoriu dar toliau užbėgti už akių ir atimti iš jūsų pažinimo džiaugsmą... Po kiek laiko jūs patys turėsite vertingus savo stebėjimų užrašus, pastebėsite, kad prasiplėtė jūsų kvapų atmintis bei olfaktorinis pasaulio patyrimas, ir visa tai įgijote lavindami uoslę.

Jei taip kantriai ir nuosekliai metai iš metų praktikuojiesi su daugybe eterinių aliejų iš skirtingų augalų fenotipų, iš įvairiausių augimviečių, iš skirtingų distiliuotojų, įgundi visai nesunkiai atskirti kažkokį plantacinį, fabrikinį ar falsifikuotą niekalą nuo tikrai gero eterinio aliejaus. Ir jokios mistikos čia nėra.

Žinoma, profesionaliam darbui vien olfaktorinės analizės nepakanka, reikalingi ir preciziški laboratoriniai tyrimai.

 

Laimė Kiškūnė

Kvapų namai (C) 2016

Susijusios prekės