INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: info@aromata.lt

Apie natūralios kosmetikos efektyvumą

Kvapų namų laboratorijos vadovės Rūtos Daunoravičienės interviu apie natūralią kosmetiką portalui lsveikata.lt . Čia pateikiame papildytą straipsnio versiją.

- Kuo natūrali kosmetika pranašesnė už įprastą?
Natūrali kosmetika yra žymiai veiksmingesnė, nes koreguoja problemas ne laikinai, o turi ilgalaikį efektą:

  • tai odos detoksikacijos priemonė (straipsnis apie tai čia);
  • stiprina odos savybes, padeda atstatyti sutrikusią fiziologinę ir mikrobinę pusiausvyrą; naudodamos natūralią kosmetiką „investuojame“ į ateitį – oda ilgiau išsaugo savo natūralias apsaugines savybes, jaunatviškumą; straipsnis apie odos ekosistemą čia;
  • neturi šalutinio poveikio, kurį gali turėti ksenobiotikai, svetimos gyvam organizmui - sintetinės - medžiagos; su augalais žmogus gyvena jau milijonus metų, o su sintetinėmis medžiagomis – vos 100-150; kaip sintetinės medžiagos ir jų kasdieniniai "kokteiliai" veikia mūsų sveikatą, iš tiesų nežino net mokslininkai, nes kosmetikos bandymai su gyvūnais yra uždrausti. O vėžio, imuninių ir alerginių ligų daugėja;
  • augalai yra svarbiausias antioksidantų šaltinis žemėje; būtent jų antioksidantai saugo odą nuo senėjimo, UV spindulių poveikio, raukšlių, pigmentinių dėmių.
  • kokybiškos natūralios kosmetikos pagrindą sudaro augaliniai aliejai. Kokybiškame aliejuje (natūraliame, nerafinuotame) nėra jokių nereikalingų priedų: nei konservantų, nei emulsiklių, bet jame yra visų bioaktyvių medžiagų, reikalingų odos ląstelėms. Būdami labai panašūs, nerafinuoti aliejai lengvai maišosi su mūsų odos riebalais, ištirpdo porų kamščius, išvalo, nuramina jautrumą, pagerina odos drėgnį. Nežinau geresnės ir paprastesnės kosmetinės priemonės už aliejų, tik, žinoma, jis turi būti kokybiškas; aliejus aliejui nelygu. Apie aliejų savybes išsamiau čia ir čia. Kaip atskirti kokybišką aliejų, nuo nekokybiško, skaitykite čia.

Kodėl apskritai turėtume naudoti sintetinius surogatus, o ne natūralias medžiagas? Juk dėl natūralaus maisto svarbos niekas nesiginčija. Tik štai, didiesiems verslams visada parankiau ieškoti pigesnių alternatyvų, sintetinių pakaitalų, todėl ir turime parduotuvėse tai, ką turime: dešras su 40 procentų mėsos, jogurtus iš krakmolo, veido kremus iš vandens, naftos alyvos ir glicerino, gal dar su augalų ekstraktų pėdsakais, kad būtų ką ant etiketės nupiešti.
 
- Kokių pokyčių galima tikėtis pradėjus naudoti natūralią kosmetiką?
Tai priklauso nuo natūralios kosmetikos sudėties. Ne visa natūrali kosmetika yra kokybiška, rinkoje daugybė pseudonatūralių produktų, ar produktų su natūraliomis medžiagomis. Pirmenybę siūlau teikti natūraliai kosmetikai be technologinių priedų. Pavyzdžiui, jei naudosite natūralų kremą su emulsikliais, konservantais, ryškių pokyčių galite ir nepajusti. Didžiausi skirtumai pastebimi naudojant šviežią, nekonservuotą kosmetiką – veido ir kūno kremus, balzamus, aliejus. Konservantai yra viena didžiausių kosmetikos blogybių, nes tos biocidinės medžiagos veikia ir odą, sukelia odos mikrobų disbalansą su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis (spuogai, jautrumai, sausėjimas). Deja, nekonservuotų kremų naudojimo terminas trumpas – nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, todėl visiems gamintojams parankiau gaminti su konservantais. Drįstu teigti, kad Kvapų namai vieninteliai Lietuvoje gamina veido kremus ir kitą kosmetiką be konservantų. Kodėl jie tokie efektyvus, skaitykite čia.
 
- Kaip ir kokias odos problemas gali spręsti natūrali kosmetika?
- Visas. Pirmiausia – odos sausėjimo problemą. Natūralūs nerafinuoti aliejai yra puikiausi emolientai, minkštikliai ir drėkikliai. Visgi turime nepamiršti ir išgerti pakankamai vandens kasdien – juk lūpų ir odos sausėjimas yra pirmas dehidratacijos požymis, kurio vien su kosmetika nesutvarkysi. Spuogų problema. Juos sukelia ir nustekenta odos mikroflora, ir poras kemšantys kremai su emulsikliais bei maskuojančiais pigmentais (BB, CC kremai). Jei pamėgintumėte bent kelias savaites panaudoti aliejus ar emulsijas, kuriose nėra nei emulsiklių nei konservantų, pagerėjimą pamatytumėte netrukus. Apie odos detoksikaciją straipsnis čia.
 
- O kaip su dekoratyvine kosmetika – ar įmanoma rasti natūralių atitikmenų?
Kalbant apie lūpų dažus, itin sodrių ir saugių (!) spalvų vien natūraliomis medžiagomis išgauti neįmanoma, nes tokioms spalvoms reikalingi dideli titano dioksido ir/ar cinko oksido kiekiai. Tai nėra visai nekaltos medžiagos, kai žinai, kad kone visus lūpų dažus suvalgome. Mes šių oksidų stengiamės nenaudoti. Todėl gaminame dažyves - subtilių spalvų spalvotus lūpų balzamus iš vaškų, aliejų ir natūralių pigmentų (ne nano!).
 
- Net ir geriausi dalykai turi minusų. Kokie natūralios kosmetikos trūkumai?
Kritiškai mąstantis žmogus, turintis minimalių biologijos ar medicinos žinių, žinoma, nemato jokių reikšmingų natūralios kosmetikos trūkumų. Trūkumus galima įžvelgti nebent iš eilinio vartotojo bokšto, pavyzdžiui, lyginant galiojimo terminus (kremas gali supelyti kaip supelija duona – natūralios kosmetikos terminas dažnai trumpesnis), tekstūrą, spalvą (natūrali ir atrodo natūraliau, ne plastmasiškai) ar kvapą. Bet šie dalykai yra sunkiai palyginami – kaip šilką ar liną lyginti su poliesteriu.

Interviu ėmė Eglė Kirliauskaitė

Susijusios prekės