Šv.Liucijos diena - šviesos šventė

Trumpos gruodžio dienos prieškalėdiniuose rūpesčiuose lėkte lekia. Ir saulutė, tingiai palypėjusi kelis laiptelius dangaus skliaute, po kelių valandų, žiūrėk, jau ir ritasi žemyn...

Tačiau ilgus advento vakarus nušviečia ne tik šaltame gruodžio danguje spindinčios žvaigždės, bet ir tūkstančiai žvakių, tradiciškai uždegamų gruodžio 13-tą, šv.Liucijos dieną (Liucija – iš lot. „šviesa“).

Nėra aiškiai žinoma, iš kur atėjo ši tradicija, ir kur gyveno Liucija, kurios istorija davė pradžią šviesos šventei. Pasak vienos legendos, Romos imperijos laikais gyvenusi mergelė Liucija net deginama ant laužo neišsižadėjo krikščioniškojo tikėjimo. Kita pasakoja, kad Liucija nuo romėnų persekiojimo katakombose besislapstantiems krikščionims naktį nešdavusi maisto, o kadangi rankos būdavo užimtos, kelią ji pasišviesdavo prie galvos pritvirtinta žvake.

Dabar Liucijos diena švenčiama ir protestantų, ir katalikų kraštuose – Norvegijoje, Danijoje, Islandijoje, Vokietijoje, Estijoje, Latvijoje, Italijoje, Lenkijoje, Maltoje, Kroatijoje, Slovakijoje. Kai kuriose šalyse tai labai mėgiama, visą bendruomenę sukviečianti šventė – giedamos giesmės, ilgais baltais rūbais apsirengę vaikai eina per miestą laikydami rankose degančias žvakes, o eisenos priekyje su žvakių karūna žengia Liucija išrinkta mergaitė.

Kaip ir dauguma senovinių švenčių, šviesos šventė turi ir pagoniškas šaknis: tamsiausiu metų laiku žmonės degindavo laužus, aliejines lempeles, žvakes ne vien norėdami pasišviesti – tikėta, kad šviesa atbaido aplink tamsoje slankiojančias piktas dvasias. O ir pats kalendorius anksčiau nesutapo su dabartiniu – žiemos saulėgrįža prasidėdavusi gruodžio viduryje ir deginama ugnimi švęstas saulės sugrįžimas.

Pradedant nuo gruodžio 13-os – šv.Liucijos dienos – kas vakarą ant vakarienės stalo ar palangės uždegama vis po vieną žvakutę daugiau. Pirmą vakarą vieną, antrą – dvi, trečią – tris, ir taip toliau. Kuo daugiau dega žvakių – tuo arčiau Kalėdos. Po dvylikos dienų, ant Kalėdų stalo jų jau degs dvylika. Jeigu stalą puošia tradicinis advento vainikas su 4 žvakėmis, vis nauja žvakė uždegama kas tris dienas. Lietuvoje per šias dvylika advento dienų – nuo šv.Liucijos iki Kalėdų, vaikai tradiciškai iš šiaudų ir popieriaus gamindavo žaisliukus eglutei papuošti.
 

Ina Kučinskė
(C)Kvapų namai
 

Member since 2013.
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades