Eteriniai aliejai - smegenų treniruokliai
Rūta Daunoravičienė, 2025 gegužė
Kodėl verta stimuliuoti smegenis – ir kodėl kvapais?
Mūsų smegenys yra nuolat besikeičiantis, dinamiškas organas. Nors dažnai manome, kad pažintiniai gebėjimai yra riboti ir senkantys, šiuolaikinis neuromokslas rodo ką kita – smegenų plastiškumas, t. y. gebėjimas keistis, mokytis ir prisitaikyti, išlieka visą gyvenimą. Ir svarbiausia, - ji stiprėja arba silpsta priklausomai nuo to, kaip mes savo smegenis naudojame.
Ypač svarbus dalykas – atmintis, kuri ne tik leidžia prisiminti faktus ar žmones, bet ir yra mūsų tapatybės bei emocinio stabilumo pagrindas.
Su amžiumi, patiriant stresą, miego trūkumą ar mažėjant pažintiniam krūviui, smegenų jungtys silpnėja, neuronai aptingsta. Tradiciškai smegenų stimuliacija buvo siejama su mokymusi, intelektiniais iššūkiais, kryžiažodžiais, protmūšiais ir fizine veikla. Tačiau šiandien dėmesys krypsta ir į dar vieną – nepaprastai galingą, bet ilgą laiką nepakankamai vertintą – stimuliacijos būdą – kvapais per uoslę. Pasirodo, kvapais galima ne tik treniruoti, gerinti ar atkurti uoslės funkciją (apie tai daugiau galite rasti čia), bet ir žymiai daugiau smegenų funkcijų.
Kvapas – tiesiausias kelias į smegenų gelmes
Skirtingai nei kiti pojūčiai (regėjimas, klausa, lytėjimas), kvapas veikia smegenis tiesiogiai be tarpininkų. Uoslės impulsai pasiekia limbinę sistemą, t. y. smegenų sritis, kurios atsakingos už emocijas, atmintį, mokymąsi ir nuotaiką.
Štai kodėl tam tikras kvapas gali akimirksniu iššaukti prisiminimą iš vaikystės, stiprią emociją ar net pakeisti mūsų budrumo lygį. Kvapai aktyvuoja hipokampą - smegenų struktūrą, atsakingą už ilgalaikę atmintį, ir migdolinį kūną, amygdalus, susijusį su emocijų raiška; kvapų poveikis yra labai greitas, gilus.
Pastaraisiais metais vis daugiau mokslinių tyrimų nagrinėja, kaip tikslingai parinkti ir panaudoti eterinių aliejų kvapai gali pagerinti kognityvines funkcijas suaugusiems ir vaikams, sumažinti smegenų veiklos silpimo riziką vyresniame amžiuje. Kelis čia paminėsiu.
Pipirmėčių eterinio aliejaus kvapas pagerino dėmesį, atmintį, budrumą ir nuotaiką
2019 m. atlikto tyrimo metu paaiškejo, kad pipirmėčių eterinio aliejaus aromatas reikšmingai pagerino dėmesį, atmintį, budrumą ir nuotaiką 25-28m amžiaus moterims ir vyrams, kurie užsiimdami kasdienine veikla uostė pipirmėčių eterinį aliejų, palyginus su tais kurie jo neuostė. Tiriamieji šešias valandas nešiojo užklijuotus pleistrus - vienai grupei prilašintus pipirmėčių eterinio aliejaus, kitai – bekvapio skysčio. Viso dalyvavo 100 asmenų. Tyrimo pradžioje ir pabaigoje buvo atlikti pažintinių funkcijų ir nuotaikos vertinimai, ir analizė parodė, kad egzistuoja reikšmingas skirtumas tarp abiejų grupių.
Rozmarinų eterinio aliejaus kvapas pagerino mokinių atmintį
2017 m. Jungtinės karalystės mokslininkai stebėjo 10-11 metų moksleivius, viso 40, atliekančius įvairių protinių užduočių testus. Vaikai atsitiktine tvarka buvo paskirti arba į kambarį, kuriame dešimt minučių buvo skleidžiamas rozmarinų eterinis aliejus, arba į kambarį be jo; ten mokiniai kiekvienas atskirai atliko po penkias skirtingo pobūdžio atminties reikalaujančias užduotis.
Paaiškėjo, kad rozmarinų kambaryje vaikai surinko gerokai daugiau balų nei bekvapiame kambaryje. Labiausiai skyrėsi žodžių įsiminimo testo rezultatai. Tai kelia intriguojančią galimybę, kad rozmarinų eterinio aliejaus aromatas gali pagerinti mokinių akademinius gebėjimus. Plačiau apie tai skaitykite čia
Ilgalaikis kasdieninis skirtingų eterinių aliejų naudojimas gali reikšmingai pagerinti atmintį ir smegenų plastiškumą vyresnio amžiaus žmonėms
Vienas reikšmingiausių ir naujausių – 2023 m. tyrimas, atliktas JAV Kalifornijos universitete, Kaip vyko tyrimas: mokslininkai šešis mėnesius stebėjo 60–85 m. žmones; dalyviai (viso 43) buvo padalyti į dvi grupes:
- Eksperimento grupė kiekvieną naktį 2 val. miego metu kvėpavo difuzoriumi paskleistu vienu iš eterinių aliejų – rožių, apelsinų, eukaliptų, citrinų, pipirmėčių, rozmarinų ir levandų;
- kiekvieną vakarą buvo naudojamas vis kitas eterinis aliejus.
- Kontrolinė grupė taip pat naudojo difuzorių, bet su bekvapiais skysčiais
Rezultatai pranoko lūkesčius; po 6 mėnesių paaiškėjo, kad tų asmenų, kurie buvo veikiami eterinių aliejų:
- žodinė atmintis pagerėjo net 226%, lyginant su kontroline grupe.
- smegenų magnetinio rezonanso tyrimai parodė padidėjusį pagrindinės atmintį ir emocijas jungiančios smegenų struktūros tūrį ir funkciją.
- Dalyviai teigė, kad kvapai padėjo lengviau užmigti, jie jautėsi labiau atsipalaidavę.
Kaip išbandyti tai namuose?
- Naudokite tik tikrus, grynus ir švarius eterinius aliejus, kad išvengtumėte alergijos ar nepageidaujamo poveikio rizikų
- Kas vakarą kaitaliokite
- Kvapų difuzorių-garintuvą naudokite ne ilgiau kaip 2 valandas miego metu, pirmoje nakties pusėje; neturintiems kvapų difuzoriaus galima tiesiog užlašinti keletą lašų ant patalo, arba ant nosinės, ir pasidėti šalia galvos/pagalvės
- Svarbu: rinkitės tokius eterinius aliejus, kurių kvapai jums yra malonūs, neerzina ir netrukdo užmigti, t.y. atpalaiduojančius ir pažinimo funkcijas palaikančius aliejus: rožių, apelsinų, eukaliptų, citrinų, pipirmėčių, rozmarinų ir levandų
Informacijos šaltiniai
Hoult, L. , Longstaff, L. and Moss, M. (2019) Prolonged Low-Level Exposure to the Aroma of Peppermint Essential Oil Enhances Aspects of Cognition and Mood in Healthy Adults. American Journal of Plant Sciences, 10, 1002-1012. doi: 10.4236/ajps.2019.106072.
Moss, M. , Earl, V. , Moss, L. and Heffernan, T. (2017) Any Sense in Classroom Scents? Aroma of Rosemary Essential Oil Significantly Improves Cognition in Young School Children. Advances in Chemical Engineering and Science, 7, 450-463. doi: 10.4236/aces.2017.74032.
Woo, C. C., Miranda, B., Sathishkumar, M., Dehkordi-Vakil, F., Yassa, M. A., & Leon, M. (2023). Overnight olfactory enrichment using an odorant diffuser improves memory and modifies the uncinate fasciculus in older adults. Frontiers in neuroscience, 17, 1200448. https://doi.org/10.3389/fnins.2023.1200448