Chemikalai paauglių organizmuose
“Paauglių organizmuose rasta nerimą keliančių cheminių kosmetinių medžiagų”
Rebecca Sutton, Ph.D., Staff Scientist, September 2008
Citata iš http://www.ewg.org/reports/teens
“20-ties tyrime dalyvavusių JAV paauglių organizmuose rasta 13 hormoninius sutrikimus sukeliančių cheminių kosmetinių medžiagų.
JAV atlikti Environmental Working Group (EWG) laboratoriniai tyrmai atskleidė, kad paauglių organizmai yra užteršti cheminėmis medžiagomis, esančiomis kosmetikos ir kūno priežiūros priemonių sudėtyje. 14-19 metų paauglių kraujo ir šlapimo mėginiuose rasta 16 cheminių medžiagų iš 4 cheminių grupių – ftalatų, triklozano, parabenų ir muskusų. šie chemikalai gali sukelti sveikatos sutrikimų, įskaitant vėžį ir hormonų apytakos sutrikimus. Čia aprašomas tyrimas pirmą kartą atskleidė, kad parabenai, įprastai naudojami kosmetinių priemonių konservantai yra nesaugūs paauglėms ir jaunoms moterims; metilparabenas ir propilparabenas buvo rasti visų tyrime dalyvavusių paauglių organizmuose.
Paauglystės periodu bręsta reprodukcinė, imuninė, kraujo ir hormoninė sistemos, greitas kaulų augimas susijęs su “augimo spurtu”, medžiagų apykaitos pakitimais, esminiais struktūriniais ir funkciniais smegenų pakitimais. Itin nedideli, vienos miliardinės ar vienos triliardinės procentinės dalies lytinių hormonų koncentracijos pakitimai paverčia vaikus suaugusiais. Besiplečiantys tyrimai jau leidžia daryti prielaidą kad paaugliai gali būti itin jautrūs net ir pėdsakų lygio hormonų apykaitą trikdančių cheminių medžiagų (pvz., parabenų, ftalatų, muskusų, triklozano) koncentracijoms.
Be to, tyrimas atskleidė, kad paauglės naudoja daugiau asmens higienos priemonių nei vidutinė suaugusi moteris.
Labiausiai toksinams jautriu savo gyvenimo periodu paauglės mergaitės eksperimentuoja su dideliu skaičiumi įvairių kūno priežiūros priemonių. Tyrime dalyvavusios merginos kasdien naudoja 17 asmens higienos produktų, kai suaugusios moterys kasdien vidutiniškai naudoja 12 produktų. Taigi, merginos kasdien “suvartoja” didesnius kiekius kosmetinių ingredientų, galinčių sukelti sveikatos sutrikimus; ir tai vyksta tuo metu, kai jų organizmai yra pažeidžiami lengviausiai”.
Mūsų komentaras
Va taip!, O ką tada daryti? Juk sakysite, be kosmetikos nebegalime žengti iš namų (ir net namuose) nė žingsnio…
Kol suinteresuotos verslo grupės, sveikatos specialistai ir visuomeninės vartotojų gynimo organizacijos ginčijasi, kiek miligramų vienokių ar kitokių cheminių ingredientų naudoti “sveika” ir “saugu”, mes siūlome sintetinės kosmetikos tiesiog atsisakyti – pakeiskite savo veido kremą, kūno pienelį, makiažo valiklį geros kokybės aliejumi, drėkinkite ir maitinkite augalų ekstraktais, prauskitės geru muilu, o ne skystais prausikliais - jokios nano-technologijos neišsaugos jūsų odos grožio geriau nei kokybiškos augalinės medžiagos! Keiskitės pačios ir rodykite pavyzdį savo dukterims.
Dabar, kai tiek daug patyrėme ir sužinojome apie tikrąsias botanines medžiagas ir palyginome su tuo, kas ir kaip naudojama neišmatuojamo dydžio kosmetikos pramonėje, galime drąsiai pareikšti: 96% produkcijos nenaudotume net kankinamos, ką jau kalbėti apie vaikus ir paauglius…
Rūta Daunoravičienė
© Kvapų namai