Nerafinuotas aliejus: nauda ir veikimo būdai
2023 m. rugpjūtis
„Nerafinuotas aliejus“ – sąvoka, kurią bent kartą išgirsti tikrai teko ir tiems, kurie nesidomi nei maisto gamybos subtilybėmis, nei kosmetika ar sveikatingumu. Tačiau ar gerai žinote, kas iš tiesų yra nerafinuoti aliejai, kokia jų nauda ir galimi panaudojimo būdai?
Kas yra nerafinuoti aliejai?
Vitaminais ir riebalų rūgštimis gausūs nerafinuoti aliejai – tai aliejai, kurie yra chemiškai neapdoroti, dažnai išgaunami šalto spaudimo arba CO2 ekstrakcijos metu. Jie išgaunami iš įvairių sėklų (pvz., sezamų, saulėgrąžų, juodgrūdžių, burnočių), riešutų (pvz., lazdynų, makadamijų, arganų, kokosų, sviestmedžių), vaisių ar uogų minkštimo (pvz., alyvuogių, šaltalankių, avokadų, erškėtuogių)
Priklausomai nuo savo žaliavos, kiekvienas kokybiškas aliejus turi gausybę naudingų medžiagų bei savybių: vitaminų, antioksidantų, riebalų rūgščių. Nerafinuotų aliejų panaudojimo spektras itin platus, todėl neretai juos sutinkame pramoninėje kosmetikoje, kūno priežiūros priemonėse ar masažisto kabinete.
Nerafinuoti aliejai idealiai tinka kaip bazė eteriniams aliejams skiesti bei mišiniams su kitais aliejais gaminti. Nors daugelis aliejų yra nepigūs, efektyviam jų panaudojimui ir norimo rezultato pasiekimui užtenka vos kelių lašų.
Kokia nerafinuotų aliejų nauda ir kur jie naudojami?
Natūralūs aliejai, tokie kaip kokosų, alyvuogių, migdolų, odos ir plaukų priežiūroje naudojami jau ištisus šimtmečius. Jie aprūpina odos ląsteles "statybinėmis" medžiagomis ir natūraliais drėkikliais, subalansuoja odos riebalų išsiskyrimą ir padeda palaikyti drėgmę. Tiesa, šiandieninė aliejų kokybė nuo ankstesnės skiriasi kaip diena ir naktis, ir ne visada į gerąją pusę.
- Dažnai kosmetikoje sutinkamas migdolų aliejus stangrina odą, minkština ir drėkina saulės bei sūraus vandens išblukintus plaukus, gerai nuvalo makiažą ir nedirgina akių, lygina strijų pažeistą odą. Migdolų aliejus yra gausus vitaminų A ir E, riebalų rūgščių, fitosterolių ir mikroelementų. Kadangi yra labai gerai toleruojamas, jis puikiai tinka tiek suaugusiems, tiek vaikams.
- Skystuoju Maroko auksu vadinamas argano aliejus tinka spuogų kamuojamos odos priežiūrai, plaukų glotninimui bei maitinimui, odos stangrinimui bei elastingumo atstatymui. Šis aliejus nepamainomas norint pristabdyti odos senėjimą ir apsaugoti odą nuo neigiamo UV poveikio. Ne veltui auksu vadinamas, šis aliejus itin dažnai yra klastojamas, todėl labai svarbu skaityti etiketes ir iš patikimo pardavėjo įsigyti tik gryną aliejų, o ne mišinį.
- Itin plačiai kosmetikoje naudojamas šaltalankių aliejus ne tik gerina ir skatina odos ląstelių atsinaujinimą, ramina sudirgusią ar pavargusią odą, bet ir tinka pažeistos ir išopėjusios burnos gleivinės priežiūrai. Svarbu žinoti, kad šaltalankių aliejus dažo odą, todėl tiesiogiai ant odos jį reikėtų naudoti sumaišius su kitais aliejais arba kremais.
- Štai puikiai veido, kūno ar galvos masažams tinka abrikosų aliejus. Dėl savo savybės kurį laiką išlikti odos paviršiuje, šis augalinis aliejus suteikia slydimo masažuotojo rankoms, atpalaiduoja raumenis. Būdamas subtilios tekstūros bei švelnaus kvapo, jis lengvai susigeria ir nepalieka riebios plėvelės.
Kaip suprasti, kuris aliejus kokybiškas?
Renkantis nerafinuotą aliejų, būtina atkreipti dėmesį kelis aspektus.
Pirmiausia, skaitykite produkto etiketę - ingredientų sąraše turi būti vienas vienintelis ingredientas - aliejus ("x seed/nut/kernel oil" ); nestabilūs sėklų aliejai kartais gali būti stabilizuojami vitaminu E ar rozmarinų antioksidantais - ingredientų sąraše tuomet dar matysite "Tocopherol" arba "Rosmarinus officinalis leaf extract". Ne ką mažiau svarbus ir gamybos būdas. Sąžiningi gamintojai neslepia gamybos būdo. Tik šaltai spaustas arba CO2 ekstrakcijos būdu išgautas ir nerafinuotas aliejus pasižymi geriausiomis savo savybėmis - šių žodžių ir ieškokite etiketėje.
Antra, įdarbinkite jusles. Rafinuoti aliejai yra bekvapiai ir bespalviai, o nerafinuotiems produktams būdingas riešutų ar sėklų kvapas ir daugiau ar mažiau intensyvi spalva; mat natūralūs pigmentai flavonoidai nerafinuotus aliejus nudažo įvairiausiais atspalviais - kuo aliejus intensyvesnės spalvos, tuo daugiau jame antioksidantų - karotenoidų, antocianinų, chlorofilų etc.
Galiausiai, rinkitės patikimą tiekėją - KVAPŲ NAMUS. Mes siūlome tik kokybiškus nerafinuotus šalto spaudimo arba CO2 ekstrakcijos aliejus ir apie tai deklaruojame etiketėse. Kokybę užtikrinti galime nuosavos laboratorijos ir patyrusių ilgamečių specialistų dėka – čia tikriname kiekvieną žaliavų partiją, nepasikliaujame vien tik tiekėjų dokumentais. Taip užtikriname, kad visi mūsų lentynose esantys produktai yra tikri, švieži, kokybiški, švarūs ir saugūs naudoti, o jų sudėtyje nėra priemaišų, teršalų, ftalatų ar pesticidų.