Elektroninis paštas konsultacijai: info@aromata.lt

Fototoksiški eteriniai aliejai: Ką būtina žinoti?

2023 m. liepa

Vasarą eteriniai aliejai gelbsti įvairias atvejais – nusideginus, sukaitus, įgėlus ar puolant vabzdžiams. Tačiau yra eterinių aliejų, kuriuos šiltuoju metų laiku reikėtų naudoti atsargiai. Juose yra fototoksiškų junginių, galinčių sukelti nepageidaujamų odos reakcijų. 

Ką reiškia "fototoksiški eteriniai aliejai"?

Kai kuriuose augaluose ir eteriniuose aliejuose yra odos jautrumą saulei padidinančių junginių – furanokumarinų. Jie, reaguodami tiek į natūralios saulės, tiek į soliariumų lempų skleidžiamus UV spindulius, gali sukelti nepageidaujamų odos reakcijų. Tokiais aliejais patepta oda tampa ypač imli UV spinduliams, todėl gali lengvai nudegti, sukelti fotodermatozę ir hiperpigmentaciją. Įprastai ji pasireiškia per kelias dienas po furanokumarinų ir UV spindulių kontakto, o atsiradusios pigmentinės dėmės išlieka kelis mėnesius. 

Fototoksiškais yra laikomi šie eteriniai aliejai:

  • kai kurių citrusinių vaisių - bergamočių, citrinų, žaliųjų citrinų (laimų), aitriųjų apelsinų, greipfrutų - eteriniai aliejai, gauti spaudimo būdu;
  • įvairių serenčių rūšių absoliutai;
  • šventagaršvių šaknų eterinis aliejus;
  • kuminų eterinis aliejus;
  • rūtų eterinis aliejus

Rekomenduojama, kad bendras furokumarino bergapteno (5-metoksipsoraleno (5-MOP)) kiekis kvepaluose ir kosmetikoje neturėtų viršyti 0,0015% (15ppm). Ši koncentracijos riba taikoma tik tiems produktams, kurie bus naudojami ant odos, veikiamos UV spindulių. Bergapteno koncentracijas galite rasti mūsų atliktose atitinkamų eterinių aliejų cheminės (DC-MS) analizės ataskaitose (žr. "DC-MS analizė" skiltį produkto puslapyje)

Jei aliejų pirkote ne Kvapų namuose ir bergapteno koncentracijos tiksliai nežinote, reiktų vadovautis apytikslės maksimalios koncentracijos rekomendacijomis. Štai kelių eterinių koncentracijos ribos procentais, kurių neviršijus, galima išvengti fototoksiškos odos reakcijos:

  • Bergamočių – 0,4 %. 
  • Žaliųjų citrinų (laimų) – 0,7 %.
  • Šventagaršvių šaknų – 0,8 %.
  • Aitriųjų apelsinų – 1,25 %.
  • Citrinų (spaustas) – 2 %.
  • Greipfrutų (spaustas) – 4 %.
  • Kuminų – 0,4 %.

 

Nuo ko priklauso eterinio aliejaus fototoksiškumas?

Kadangi reakciją sukelia ne patys aliejai, o jų sudėtyje esantys furanokumarinai, fototoksiškumui įtakos turi šių medžiagų koncentracija. Ji priklauso nuo eterinio aliejaus išgavimo būdo – mechaninio arba distiliavimo garais. Didžiausia fototoksiškų medžiagų koncentracija yra citrusų aliejuose, išgautuose mechaniniu spaudimo būdu. Tokie yra bergamočių, žaliųjų citrinų ir aitriųjų apelsinų eteriniai aliejai. 

Kituose - saldžiųjų apelsinų, mandarinų, distiliuotuose citrinų ir laimų eteriniuse aliejuose bergapteno koncentracijos yra mažos, todėl naudojant juos atskirai jie nekelia pavojaus; tačiau jei jie naudojami mišiniuose su kitais fototoksiškais aliejais, reikia įvertinti bendrą suminę koncentraciją. Kvapų namuose siūlome specialaus bergamočių be bergapteno eterinio aliejaus.

Kvapų namuose dalijamės informacija apie kiekvieną eterinį aliejų, tikslią jo junginių sudėtį (žr. "DC-MS analizė" skiltį produkto puslapyje), jo kilmės šalį, gamybos būdą ir naudojimo rekomendacijas. 

DĖMESIO: saugūs ir aromaterapiškai efektyvūs yra tik autentiški, gryni, kokybiški ir laboratorijoje patikrinti eteriniai aliejai. JAV herbalistų asociacijos duomenimis, suklastoti eteriniai aliejai gali sudaryti net iki 90 proc. rinkos. Pirkdami ne Kvapų namuose neaiškios sudėties aliejų, rizikuojate sulaukti ne tik fototoksinių, bet ir kitų nepageidaujamų reakcijų. 

Kaip tokius eterinius aliejus naudoti vasarą?

Saulėtuoju sezonu fototoksiškų eterinių aliejų rekomenduojame netepti tiesiai ant odos, nelašinti į kūno kremus ar į įdegio losjonus. Jei odą patepėte aliejumi iš pateikto sąrašo ar jo buvo aromaterapiniame mišinyje, saulės spinduliais odą lepinkite tik po 12–18 valandų. Iki tol kūną denkite lengvais drabužiais.

Jei savo gyvenimo neįsivaizduojate be citrusinių augalų ir vaisių eterinių aliejų, kasdieniam naudojimui rinkitės nefototoksiškus (pavyzdžiui, mandarinų) eterinius aliejus arba pamėginkite kitus jų naudojimo būdus. Pavyzdžiui, juos dažniau garinkite patalpose, kvėpkite tiesiai iš buteliuko ar užlašinkite kelis lašus ant medžiaginės skiautės. Jei norisi kvapą uosti ant kūno, rinkitės saugiai pagamintus mišinius ir tepkite tik tas kūno vietas, kurios tikrai negaus jokių saulės spindulių.