Elektroninis paštas konsultacijai: info@aromata.lt

Kaip pasigaminti natūralių kvepalų tiesiai iš gyvų žiedų? Enfleuražo paslaptys

Rūta Daunoravičienė, 2023 m. liepa

Kiek kartų, įkniaubusi nosį į kvepiančius gyvus žiedus sau kartojai „o dievai, tai patys geriausi kvepalai! O kad galėčiau būti jais apsigobusi nuolat...“ ? Tikėjai reklamų pažadais ir ieškojai kvepalų butikuose bent jų šėšėlio?

Tavo svajonė nesunkiai įgyvendinama – geriausių botaninių kvepalų gali pasigaminti pati, tik nepražiopsok mylimiausių gėlių žydėjimo!

Enfleražas (pranc. enfleurage) yra laiko patikrintas ekstrahavimo ir parfumerijos metodas, kai iš šviežių (gėlių) žiedų šaltu būdu nekaitinant išgaunami kvapnūs kietieji riebalai, vadinami pomada. Kvapiąją pomadą galima naudoti kaip savarankiškus monoflorinius, simples kvepalus arba panaudoti sudėtingiems kvepalams, kūno sviestams, kremams ar masažiniams aliejams gaminti.

Enfleuražo būdu pagaminti kvepalai užburia savo realistiškumu, jie perteikia tikrąjį gyvo žiedo aromatą ir puikiai išlaiko subtilias viršutines kvapo natas (headspace), kurios prarandamos žiedus distiliuojant ar ekstrahuojant kitais būdais. Enfleražo metodas praktikuojamas nuo senųjų Egipto, Indijos civilizacijų laikų, o XVIII -XiX a. tai buvo vienas pagrindinių ekstrakcijos metodų parfumerijos tradicijomis garsėjančiame Graso regione Prancūzijoje. 

Kvepalų pomadai pagaminti enfleuražo būdu jums reikės:

  • Kvepiančių šviežių gėlių žiedų (rožių, liepžiedžių, hiacintų, alyvų, bijūnų, jazminų, jazminaičių, sausmedžių, narcizų ar kt.).
  • Bekvapių riebalų pomados pagrindui (pranc. corps) - augalinio aliejaus (sviesto), pvz., rafinuotų sviestmedžių, kokosų, kakavos sviestų ir simondsijų aliejaus mišinio; mišinys turi būti pakankamai kietas, kad neištirptų jūsų kambario temperatūroje. Karštomis dienomis tai nemažas iššūkis, - tuomet pomados pagrindui naudokite vien sviestus be simondsijų aliejaus. Prancūzai, beje, naudodavo bekvapių rafinuotų taukų ir lajaus mišinį, tad gal ir neverta išradinėti dviračio?
  • Medinių rėmų su stiklais (pranc. chassis) apie 5 cm aukščio šonais (tinka viengubi ar dvigubi mediniai nedažyti langų rėmai ir pan.). Galima pritaikyti stiklinius padėklus ar stiklinius indus plačiu dugnu.
  • Mentelės pomadai užtepti ir surinkti.
  • Pinceto žiedams nurinkti nuo pomados.
  • Muslino ar kito audinio filtravimui.
  • Švarių sandarių gražių indų kvapiąjai pomadai laikyti.

Enfleuražo procesas

  • Į plačiadugnę pintinėlę prisirinkite geriausių žiedų ar pumpurų, kai jie yra pačiame šviežumo ir aromatingumo apogėjuje. Gėlių kvapas turės tiesioginės įtakos galutiniam kvepalų aromatui, todėl skinkite sveikus, pačius šviežiausius, ir būtinai - sausus. Idealiu atveju žiedai turi būti negavę lietaus maždaug savaitę. Atkreipkite dėmesį, kuriuo paros metu jūsų pasirinktos gėlės kvepia stipriausiai – skinkite prieš prasidedant didžiajam kvepėjimui. Jei nuskinsite per vėlai, žiedai jau bus išleidę savo kvapiuosius kerus į eterį; jei nuskinsite per anksti – kvapų nesulauksite, nes augalas dar jų nebus spėjęs pagaminti.
  • Ant stiklinio padėklo dugno tolygiai paskirstykite sluoksnį bekvapio pomados pagrindo. Riebalų sluoksnio storis turėtų būti iki 0,5 cm.
  • Žiedus atsargiai sudėkite ant išteptos pomados vienu sluoksniu taip, kad jų žiedlapiai kuo didesniu plotu kontaktuotų su riebalais, tačiau „nepaskandinkite“ giliai, žiedus turi būti lengva nuimti be riebalų nuostolių. Aromatinės žiedų molekulės gana lengvai tirpsta riebaluose, bekvapis pomados pagrindas pamažu prisisunks žiedų aromato. Uždenkite kitu rėmu/stiklu/indu kuo sandariau.
  • Kelias savaites žiedus kasdien pakeiskite šviežiais. Stenkitės pirštais neliesti riebalų, ir jų neužteršti, naudokite pincetą. Kuo daugiau pakeitimų atliksite, tuo aromatingesnę gausite pomadą.
  • Proceso pabaigoje nurinkite paskutinius žiedus, su mentele surinkite visą gautą pomadą į nerūdijančio plieno ar karščiui atsparaus stiklo indą – dabar reikės pašalinti likusias smulkias žiedų daleles. Tam reikalui švelniai maišydami pašildykite pomadą vandens vonelėje (nekaitinkite nei stipriai nei ilgai, kad neišgaruotų kvapai) ir nukoškite per muslino ar reto audimo lininį audinį.
  • Kol pomada skysta, išpilstykite į gražius stiklinius ar porcelianinius indelius ir palikite sustingti – voila, jūsų tepamieji simples gėlių kvepalai gatavi, mėgaukitės!

Pomados alkoholinė ekstrakcija 

Iš kvapiosios pomados galite pasigaminti ir spiritinius kvepalus. Eteriniams aliejams iš riebalų išgauti galite naudoti maistinį spiritą. Kvapų prisisunkusios pomados riebalus sumaišykite su spiritu ir atsargiai kaitinkite. Eteriniai aliejai ištirps alkoholyje ir susidarys aromatinga tinktūra. Tinktūrą nupilkite į butelį ir leiskite jai keletą savaičių bręsti. Šio brandinimo proceso metu kvapiosios molekulės „tuokiasi“ su alkoholio molekulėmis ir kvapas tampa harmoningesnis, susilpnėja alkoholio priekvapis. Kartas nuo karto pauostykite; kai kvepalai pasiekia norimą brandą, perpilkite juos į pasirinktą kvepalų buteliuką.

Kas gali nepavykti ir kaip to išvengti?

  • Mikrobiologinė tarša, pelėsis - išvengti galima laikantis higienos kiekviename žingsnyje; naudojant sausus sveikus žiedus; jei įmanoma, vengti kuokelių ir piestelių kontakto su riebalais; į riebalus galima pridėti natūralių konservantų - 0,6% benzoino tinktūros, 1 % vitamino E, 0,1% lipofilinio rozmarinų lapų ekstrakto.
  • Netinkamos konsistencijos riebalai, per skysti riebalai lydosi, per daug prilimpa prie žiedų ir jų per daug prarandama su nuimtais žiedais; jei riebalai per kieti, žiedai neprilimpa. Todėl idealiu atveju reikia iš anksto numatyti kokioje patalpoje ir temperatūroje gaminsite enfleražą (procesas gali trukti 1-2 mėnesius!), kad pasigamintumėte reikiamos sudėties ir tekstūros pagrindą.