Elektroninis paštas konsultacijai: info@aromata.lt

Pražangialapių mirtenių („arbatmedžių“) eterinio aliejaus kokybės tyrimas

Mūsų tyrimas atskleidė, kad daugiau nei pusė Lietuvoje parduodamų pražangialapių mirtenių, kitaip vad. arbatmedžių eterinių aliejų (toliau tekste AEA) yra nekokybiški, netikri ar suklastoti. Iš 32-jų tirtų mėginių didesnė dalis (17) yra ne tikri arbatmedžių (pražangialapių mirtenių) eteriniai aliejai, o aromatinių medžiagų mišiniai, iš kurių 5-iuose rasta ir sintetinių junginių.

Dr. J. Būdienė, R. Daunoravičienė, 2025 m. sausis

Pražangialapių mirtenių (paprastai vadinamas „arbatmedžių“) eterinis aliejus, yra vienas populiariausių ir vienas dažniausiai klastojamų pasaulyje, kartu su levandų, mėtų, rožių, santalų eteriniais aliejais. Pasaulyje eterinių aliejų klastojimo dažnis įvairiais duomenimis siekia iki 90%. Pavyzdžiui, Kvapų namų laboratorijos duomenimis, Lietuvoje iš tirtų tikrųjų levandų eterinių aliejų mėginių 51% buvo suklastotų.

Pražangialapės mirtenės, bot. M. alternifolia, yra endeminiai Australijos medžiai, pastarąjį šimtmetį paplito ir/arba pradėti auginti Kinijoje ir Afrikoje - PAR, Madagaskare, Kenijoje, Zambijoje, Tanzanijoje. Eterinis aliejus distiliuojamas iš jaunų šakelių su lapais. AEA naudojamas ne tik kosmetikoje ir aromaterapijoje, bet ir daugelyje kitų sričių – biocidų pramonėje, medicinoje ir farmacijoje paviršinėms žaizdoms, vabzdžių įkandimams, išopėjimams ir spuogams, niežuliui ir sudirgimui mažinti odos grybelių, kvėpavimo infekcijų, burnos gleivinės uždegimo atvejais.

Publikacijų duomenims, AEA dažnai falsifikuojamas sintetiniu terpinen-4-oliu arba pramoninėmis eukaliptų aliejaus „normalizavimo“ atliekomis, taip pat ir kitais eteriniais aliejais, tokiais kaip pušų ir baltojo kamparo. Tai daroma sąmoningai, kad būtų sumažinta AEA kaina ir kaštai. Skirtingai nei tikrųjų levandų eterinio aliejaus klastojimo atvejais, praktikoje retai pasitaiko arbatmedžių falsifikavimo giminingų mirtenių rūšių eteriniais aliejais, pvz., niaouli, kajeputų, nes jie yra per brangūs.

AEA autentiškumui patvirtinti naudojama chromatografinė cheminės sudėties analizė ir specifinis limoneno, terpinen-4-olio ir α-terpineolio enantiomerų (optinių junginio izomerų) santykio nustatymas.

AEA autentiškumo kriterijai:

  • Būdingų junginių kiekių atitikimas ISO standarto rėžiams
  • Sintetinių priemaišų nebuvimas
  • Nebūdingų junginių nebuvimas

Tyrimo metodai ir eiga

2023 m. iš visų mums žinomų ir prieinamų fizinių ir internetinių prekybos vietų Lietuvoje buvo įsigyti eterinio aliejaus mėginiai su arbatmedžių arba pražangialapių mirtenių eterinio aliejaus pavadinimais etiketėse, viso 34 vnt. Du mėginius eliminavome iš tolimesnio tyrimo, paaiškėjus, kad vienas buvo maišytas su baziniu aliejumi (tai buvo deklaruota etiketėje), antrasis – klaidingai paženklintas, supainiota etiketė, nes jau iš kvapo pauosčius buvo aišku, kad tai kažkuris iš citrinvaisių eterinių aliejų, ne mirtenių.

Tyrimui atrinkti 32 mėginiai buvo analizuojami remiantis ISO 4730:2017 standartu; tikrinome ar mėginiuose nustatytų junginių kiekiai „telpa“ į nurodytus standarte rėžius (rėžiai pateikti Lentelėje 1).

Lentelė 1. Autentikavimui svarbių Melaleuca alternifolia eterinio aliejaus komponentų kiekių rėžia pagal  ISO 4730:2017

  

Tyrimas buvo atliekamas dviem etapais

1-as etapas – mėginių cheminės sudėties analizė dujų chromatografijos-masių spektrometrijos (GC-MS) metodu ir atitikties ISO standartui įvertinimas.

Gauti analizių rezultatai (1 paveikslas), iš karto leido visus tirtus 32 mėginius suskirstyti į dvi dalis: į autentiškumo kriterijus atitinkančius ir neatitinkančius aliejus. Iš 32-jų mėginių didesnė dalis (17)  buvo tokie, kur ne vienas, o bent keli iš autentiškumui įvertinti naudojamų lakiųjų organinių junginių neatitiko gana plačių normos rėžių - tai α-pinenas, limonenas, terpinen-4-olis, α-terpineolis. Pirmo etapo tyrimo rezultatai pateikti 2 paveiksle.

1 paveikslas. Arbatmedžių eterinio aliejaus GC-MS analizės ataskaitos pavyzdys

 

2 paveikslas. Tyrimo metu analizuotų „arbatmedžių“ eterinių aliejų pasiskirstymas pagal autentiškumo kriterijus

2-as etapas - eterinio aliejaus komponentų enantiomerų santykio analizė ir palyginimas su standartais

Siekiant dar tikslesnio įvertinimo dėl sintetinių junginių buvimo, papildomai atlikome dviejų arba trijų eterinio aliejaus komponentų enantiomerų santykio analizę. Analizės buvo atliekamos Gamtos tyrimų centro Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijoje. Naudotas dujų chromatografijos-liepsnos jonizacijos metodas (GC-FID), naudojant specifinę (chiralinę) chromatografinę kolonėlę (βDEXsm, Restek). Analizė buvo paremta mėginių ir standartinių terpinen-4-olio (CAS no 2438-10-0, Supelco), bei α-terpineolio (CAS no 7785-53-7) enantiomerų mišinių palyginimu.

Iš 17-os autentiškumo kriterijų neatitinkančių AEA, dviejuose buvo nustatytas didesnis nei norma (+)-terpinen-4-olio kiekis, o dar trijuose - didesni nei norma (+)-α-terpineolio kiekiai. Kaip ir aprašyta kitose publikacijose, šie rezultatai leidžia daryti prielaidą, kad 5-iuoseiš 17-os tirtų mėginių rastos medžiagos yra sintetinės kilmės.

Taigi, iš 32-jų tirtų mėginių didesnė dalis (17) yra ne tikri arbatmedžių (pražangialapių mirtenių) eteriniai aliejai, o aromatinių medžiagų mišiniai, iš kurių 5-iuose rasta ir sintetinių junginių.

Arbatmedžio eterinių aliejų kokybė prekybos vietose. Gal arbatmedžių eterinį aliejų geriausia pirkti vaistinėje?

Norėjome sužinoti, kur galima įsigyti tikrų AEA, todėl mėginius (iš viso 32 vnt.) įsigijome iš labai įvairių prekybos vietų: vaistinių (6 vnt.), prekybos centrų ir kosmetikos parduotuvių (6 vnt.), specializuotų eteriniais aliejais prekiaujančių įmonių (13 vnt.) ir internetinių parduotuvių (7 vnt.). Pirkome iš visų mums žinomų ir prieinamų fizinių ir internetinių prekybos vietų Lietuvoje (ieškojome per Google paiešką).

Apibendrinant galime pasakyti, kad Lietuvoje didžiausia rizika įsigyti suklastotą arbatmedžio eterinį aliejų yra internetinėse platformose, kur prekiaujama įvairiausiomis prekėmis įskaitant eterinius aliejus.

Vaistinėse tikimybė nusipirkti tikrą AEA yra 50%.

Net ir specializuotose parduotuvėse, kuriose prekiaujama daugiausia eteriniais aliejais ir kvapiaisiais produktais su eteriniais aliejais, 6 iš 13 mėginių neatitiko autentiškumo kriterijų.

3 paveikslas. Arbatmedžių eterinių aliejų mėginių pasiskirstymas pagal įsigijimo vietas

Eterinių aliejų falsifikavimo pasekmės

Šis tyrimas verčia apmąstyti, kiek daug neigiamų pasekmių sukelia eterinių aliejų klastojimas:

  • Eterinių aliejų klastotės nuvilia dėl kvapo ir poveikio, neturi tam tikrų savybių ir nepateisina normalių lūkesčių.
  • Diskredituoja eterinius aliejus, kaip sveikatinimo priemones.
  • Diskredituoja aromaterapiją, kaip papildomos alternatyvios medicinos šaką
  • Klastotės, ypač su sintetinėmis biologiškai nesuyrančiomis priemaišomis, galimai turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai, aplinkos sveikatai, teršia vandenis ir gamtą.

Kadangi eterinių aliejų populiarumas auga, daugelis įmonių tikslingai perka pigesnius falsifikuotus aliejus iš tiekėjų, taikančių nepakankamas kokybės kontrolės priemones ir kurių atsekamumas yra menkas, ir sąmoningai vilioja pirkėjus mažomis kainomis, klaidina pirkėjus, pateikdami neteisingą informaciją etiketėse.

Tik tikri autentiški ir švarūs nuo taršalų eteriniai aliejai yra naudingi sveikatai ir naudojami aromaterapijoje. Tik autentiškas tikras eterinis aliejus:

  • yra tinkamas naudoti teikiant ir sveikatinimo paslaugas, ir naudoti buityje
  • gali padėti patirti tam tikrą poveikį nuotaikai, psichinei ar fizinei sveikatai

KVAPŲ NAMŲ kokybės garantija

KVAPŲ NAMAI yra vienintelė eterinių aliejų ir aromaterapijos įmonė Baltijos šalyse, turinti nuosavą modernią specializuotą laboratoriją. Tad galite būti ramūs dėl mūsų eterinių aliejų kokybės: visapusiškai tiriame kiekvieną partiją dėl ftalatų, pesticidų ir kitų pavojingų teršalų. Visi mūsų eteriniai aliejai, hidrolatai yra tikri ir autentiški. Kokybę garantuojame ne popieriais, ne saldžiomis kalbomis. Realiai. Be to, daugumą eterinių aliejų įsigyjame tiesiai iš patyrusių augintojų-distiliuotojų, ekologiškų, tikrų savo amato mylėtojų ir meistrų, tad mūsų aliejai ne tik švarūs, bet it pasižymi puikia kvapo kokybe.

Informacijos šaltiniai:

  • Kvapų namų laboratorijos tyrimų protokolai
  • Bejar, Ezra. (2017). Adulteration of Tea Tree Oil (Melaleuca alternifolia and M. linariifolia). Botanical Adulterants Program, American Botanical Council. 1-5.