Elektroninis paštas konsultacijai: info@aromata.lt

Tiesa apie smilkalus ir smilkymo naudą (ir pavojus)

Rūta Daunoravičienė, 2025 m. sausis

Kas yra smilkalai

Pagal Britannica enciklopedijos apibrėžimą, smilkalais vadinami medžių dervų gabalėliai (kartais sumaišyti su prieskoniais), kurie smilkdami skleidžia kvapius dūmus, plačiai naudojami kaip aukos bažnyčiose ir šventyklose.

Kvapiosios medžių dervos – mira, frankincensas, kopalis, benzoinas, elemi, opoponaksas, pušų ir eglių sakai, ir pan., ir jų mišiniai su daug eterinių aliejų kaupiančiais augalais, kvapnia mediena, prieskoniais, dažniausiai smilkomi užbėrus jų ant rusenančios medžio anglies, esančios smilkytuve arba smilkyklėje – toks būdas naudojamas religinių apeigų metu Lietuvoje, Europoje, o arabų kraštuose - ir kasdieninėje buityje.

Kvapiųjų dervų ir augalų smilkymas turi itin gilias istorines šaknis, tai žmonijos kvapų kultūros ištakos. Žodis "perfume" kilęs iš lotynų kalbos žodžio "per fumum", kas lietuviškai reiškia "per dūmus". Dūmų aromatai lengvai įsismelkia į odą, plaukus, drabužius, kailius; manoma, kad kvapnūs aromatingos medienos ar aromatinių augalų dūmai buvo patys pirmieji pirmykščių žmonių kvepalai.

Daugiaprasmius smilkalų istorinius ir kultūrinius klodus atskleidžia smilkalų gamybos ir prekybos kelias Artimuosiuose Rytuose (UNESCO paveldas), kodo smilkalų ritualas Japonijoje, svetingumo ritualai arabų šalyse.

Tiesa, šiuolaikiniai smilkalai savo formomis ir turiniu labai nutolę nuo pirmykščių natūraliųjų. Dabar masiškai gaminamos lazdelės, kūgeliai, spiralės - dažniausiai supresuojamos iš anglies miltelių ir įmirkomos sintetiniais aromatais, siekiant sustiprinti ir „pagerinti“ kvapus.

Tikrų natūralių smilkalų poveikis

Be ritualinės, sakralinės reikšmės, smilkymas padėdavo stabdyti infekcijų plitimą oru; apsmilkymas buvo ir gydymo būdas.

Įdomus eterinio aliejaus ir smilkalų poveikio oro kokybei tyrimas buvo atliktas cerkvėje (stačiatikių cerkvėse smilkoma itin daug) – Serbijos mokslininkai norėjo įvertinti smilkomų smilkalų, o taip pat frankincenso ir miros dervų (Boswellia carteri ir Commiphora myrrha) eterinių aliejų skystų ir garų fazių antimikrobinį poveikį bakterijoms ir grybeliams cerkvės ore.

Pusvalandį apdorojus orą frankincenso eterinio aliejaus garais, gyvybingų grybelių kiekis ore sumažėjo 45%, o bakterijų – 68%. Frankincenso dervos smilkalų dūmai buvo dar efektyvesni mažinant mikrobinę oro taršą nei eterinis aliejus: gyvybingų grybelių skaičius ore sumažėjo 80%, o bakterijų – 90%. Autoriai teigia, kad tokie rezultatai patvirtino prielaidą, kad tradicinis smilkymo cerkvėje ritualas turėjo ir svarbią praktinę - oro valymo – reikšmę žmonių susibūrimo vietoje (žr. paveikslą).

 

Paveikslas. Gyvybingų grybelių (F) ir bakterijų (B) kolonijas sudarančių vienetų ore sumažėjimas in situ, naudojant: a. Boswellia carteri eterinio aliejaus garus; b. smilkalų dūmus.

Su minėto tyrimo publikacija galima susipažinti čia.

Tamsioji smilkalų pusė

Mėgaujantis kvapnių dūmų malonumais svarbu nepamiršti atsargumo ir saiko.

Smilkant, kaip ir degant žvakėms, sunaudojamas patalpoje esantis deguonis, be to, pasklinda ir degimo produktai - anglies dvideginis CO2 ir suodžiai; tai gali apsunkinti kvėpavimą, nesvarbu ar naudosite natūralius ar sintetinius smilkalus. Todėl smilkyti reikia labai saikingai, po to būtinai išvėdinti patalpą, įleisti deguonies plačiai atvėrus langą. Nepatartina smilkyti prie vaikų ir nėščiųjų.

Dar daugiau pavojų gali kilti smilkant nežinomos sudėties ar sintetinius stipriai kvepiančius smilkalus, ypač - kaip suvenyrus parsivežtus iš arabų šalių, Indijos, Kinijos ir kitų Rytų kraštų. 

Skirtingai nuo mūsų naivių vakarietiškų lūkesčių, ten autentiški natūralūs smilkalų mišiniai yra jau tapę istorija ir retenybe, kurie eiliniams turistams nepasiekiami.

Be suodžių šie smilkalai paskleidžia papildomą lakiųjų ir nelakiųjų cheminių aromatinių junginių kokteilį. Kai kurie iš jų – benzenas, formaldehidas, toluenas yra toksiški kancerogenai; sintetiniai muskusai ir ftalatai, užtikrinantys gilų, stiprų ir ilgai „grojantį“ egzotišką rytietišką aromatą yra jau pripažintos endokrininę sistemą ardančios medžiagos, kai kurios jau uždraustos ES.

Kai mano sesuo parsivežė visą maišą ją pakerėjusių smilkalų mišinių ir arabiškų kvepalų iš Omano, su kolege analitike Jurga turėjom progą patikrinti sudėtį, ar tikrai jie tokie tikri ir natūralūs kaip tikino omanietis „geriausių ir brangiausių, kuriuos naudoja karaliaus šeima“ smilkalų prekybininkas Maskato turguje.

Rezultatas nenudžiugino: visi tirti mėginiai, deja, buvo „praturtinti“ sintetinėmis molekulėmis, daugiausia sintetiniais muskusais, IsoE, Galaxolide, Verdox, Lilial, Cashmeran, Vertofix, musk xylene, musk ketone etc, įvairių ftalatų... Natūralūs buvo tik gryni frankincenso sakai.

Pav. Vienos iš smilkalų analizių ataskaitų fragmentas