INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: info@aromata.lt

Dr. R. Aldonytė apie jaunystės spuogus/aknę (daug kas tiks ir raudoniesiems spuogams)

Tai daugialypė problema, ji reikalauja ilgalaikio dėmesio. Pasireiškia įvairiai, dažnai tokia seka: baltos viršūnėlės> juodos viršūnėlės > papulės > pustulės > mazgeliai > cistos (odos defektai, randai). Pirmiausia gausėja sekreto, jis neišteka, kaupiasi, kemšasi, prisideda infekcija, deformuojasi ir pūliuoja persipildę liaukos, reaguoja aplinkinė oda, po uždegimo lieka randai ir tušti “įgriuvimai”. Požymių ryškumas priklauso nuo vyriškojo hormono testosterono svyravimų tiek vyrų, tiek ir moterų organizme (testosteronas svyruoja ir reaguoja į seksualinius dirgiklius, įvairiausius kitus stimulus, pvz., vykdomas finansines operacijas). Pastebėta, kad vyrams 35% padaugėja testosterono vien pažiūrėjus erotinį filmą. Paauglystėje bręstanti oda ir jos liaukos ypatingai jautriai reaguoja į testosterono svyravimus, spuogai kamuoja beveik 90% paauglių.

Svarbiausi pagalbos etapai:

  1. Dieta - mažinant ar visai atsisakant gyvulinio maisto, ypač riebaus, saldumynų, alkoholio, mažinant pieno, šokolado, vartojant daug augalinio, spalvoto, gyvo maisto.

  2. Daug energijos skirti sportinei veiklai, buvimui gamtoje, fiziniams darbams, saulės vonioms.

  3. Prausimas - odai veide ir kitose srityse reikalingas švelnus prausimas, retkarčiais - šveitimas. Švelniai, smarkiai nenuriebinant odos muilu ar prausikliais. Galima prausti geros kokybės muilu, bet geriausia - visai be muilo ar kitų detergentų. Galima pasigaminti prausiklį iš medaus (arba vandens) ir kavamale sumaltų avižų miltelių, molio (gasulo arba žaliuoju) - tokiomis tyrelėmis oda nuprausiama švelniai. Kartą į savaitę ar pagal poreikį - karštu šlapiu rankšluoščiu atmirkius patartina atsargiai išspausti susiformavusius užsikimšusius spuogus. Tai galima patikėti profesionalams kosmetikos kabinete.

  4. Rūgštinimas - acto, raugintų kopūstų sulčių toniku, silpnai rūgštaus skonio hidrolatais ar tiesiog parūgštinus vandenį. Po kiekvieno prausimo, arba ryte ir vakare.

  5. Drėkinimas - neriebaluojant, sutepant lengvu geliu, skysta emulsija - geriausia savo gamybos, pvz., suplakant augalinius aliejus su hidrolatais arba aloe geliu, praturtinant eteriniais aliejais. Po kiekvienos prausimo, arba ryte ir vakare.

  6. Antibakterinis gydymas - ten kur reikia, paraudę, įkaitę, pakilę… Vietiškai tapšnojant, apčiupinėjant, sutepant. Keletą kartų per dieną, pagal galimybes. 

Eteriniai aliejai:

Labai svarbu patogiai, aiškiai pagaminti, įvardinti preparatai - buteliukų rinkinys mamos ar kitų patogiai sustatytas paauglio vonioje. Svarbus šeimos narių supratimas - papildomai prie ir taip sunkaus etapo nepridedant jokių stresų ir patyčių.

Prausimo dažniui ir intensyvumui pasirinkti reikia remtis intuicija: nebūtina prausti, jei nesijaučia tam poreikio. Per daus intensyvus nuprausimas/nuriebinimas tik skatina odos liaukas gaminti sebumą, todėl nutraukus prausiklių naudojimą ir kažkiek laiko praėjus (pralaukus), tikėtina, kad riebalų gamyba mažės.

Sėkmės ir kantrybės.

Rūta Aldonytė

 

Susijusios prekės