INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: info@aromata.lt

Nilo sviestmedžių aliejus - rytų Afrikos dovana

Afrikinio sviestmedžio nilinis porūšis (Vitellaria paradoxa subsp. nilotica (Kotschy) yra endeminis medis, augantis Centrinės Afrikos Aukštutinio Nilo regione – Pietų Sudane ir Ugandoje.

Šaltu būdu iš jo riešutų (tiksliau, uogų kauliukų branduolių) spaudžiamas aliejus kiek skiriasi nuo aliejaus, kuris gaunamas iš Ganoje, Vakarų Afrikoje, augančio jo giminaičio – afrikinio sviestmedžio stabiojo porūšio (Vitellaria paradoxa subsp. paradoxa).

Tai lemia ir šių medžių augimo sąlygos, ir aliejaus išgavimo iš jų riešutų būdai. Niliniai sviestmedžiai auga gerokai aukščiau (650-1 600 m virš jūros lygio) nei stabieji sviestmedžiai, paprastai augantys 100-600 m virš jūros lygio. Niliniai sviestmedžiai gauna daugiau drėgmės, o stabieji sviestmedžiai – auga sausringesnėmis sąlygomis.

Stabiųjų sviestmedžių aliejus Ganoje gaminamas verdant vandenyje, o Nilo sviestmedžių aliejų ugandiečiai spaudžia šaltu būdu.

Nilo sviestmedžių aliejus, kurį maistui, gydymuisi, apeigoms naudojo jau senovės egiptiečiai, pasižymi šilta gelsva spalva, jo tekstūra yra švelni it šilkas, o kvapas itin subtilus.

Nilo sviestmedžių aliejus yra minkštas, tad juo lengva teptis. Palyginti su Ganos sviestmedžių aliejumi, jame mažiau stearino, bet daugiau mononesočių oleino riebalų rūgščių, todėl puikiai pakeičia kūno pienelį ar losjoną tepantis didelius odos plotus.

Karštesnėmis vasaros dienomis aliejus suskystės, nes jis lydosi esant 25-30 laipsnių temperatūrai.

Nilinių sviestmedžių aliejus ne tik tolygiai padengia odą, bet ir giliai į ją įsisunkia – oda bematant tampa minkštesnė, lėčiau sausėja, o smulkesnės raukšlelės išsilygina.

Nilo sviestmedžio aliejaus antioksidacines savybes lemia vitaminas E (100 g iki 11,5 mg), provitaminas A ir tokie pat kaip žaliojoje arbatoje polifenoliai (viename kilograme iki 75mg). Dėl to reguliariai juo tepantis odą sulėtėja senėjimo procesas, sumažėja galimybė, kad atsiras pigmentinių dėmių.

Nilo sviestmedis ypač tinka kūdikių ir vaikų, brandžiai ir vystančiai, taip pat sausai ir dirgliai viso kūno odai, rankų odai ir nagams, problemiškai galvos odai bei strijų profilaktikai.

Šį sviestmedį galima panaudoti kūno ir galvos odos masažui, taip pat puoselėjant sausus ir trapius plaukus.

Nilinių sviestmedžių aliejumi galima pakeisti rankų kremą, taip pat naudoti jį kaip odą saugomąją priemonę prieš ir po saulės vonių (bet kremų su saulės filtrais šis aliejus neatstoja).

Šis aliejus praturtina veido ir kūno aliejus, tinka kaip pagrindas kūno pieneliui, makiažo valikliui, įdegio priemonėms ir masažiniams mišiniams.

Patartina naudoti gryną.

 

 

Rūta Daunoravičienė
(C)Kvapų namai

 


 

Susijusios prekės