INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: info@aromata.lt

Apie kūno priežiūros priemones, Baby Oil ir mineralinius aliejus (dr. R.Aldonytės str.)

Šiandien norėjau plačiau pasamprotauti apie užpakaliukų priežiūrą ir vadinamąjį Baby Oil – kūdikių priežiūrai skirtą aliejuką, kurį gausiai parduoda Lietuvos prekeiviai, o naudoja ir maži, ir dideli…

Taigi, toks Baby Oil vardu pakrikštytas aliejus iš tiesų yra ne kas kita, kaip mineralinis aliejus, skystas petrolatas – šalutinis produktas gaunamas distiliuojant naftą iki benzino. Pridėję kvapiųjų medžiagų jį jau seniai ėmė pardavinėti kaip Baby Oil JAV, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje. Tai chemiškai inertiškas, permatomas, bespalvis aliejus, labai pigus produktas, kurio gamybos metu susidaro daug, todėl ir pardavimo kainos labai žemos, Be to, jis gali būti parduodamas vaistinėse ir tiršta, tepalo, forma.

Turtingos vakarų šalys jau nebenori šio produkto (užtai kaip puikiai jį perka pigių pirkinių mėgėjai vargingesnėje Europos dalyje). JAV paplito organiniai, natūralūs aliejai, su vaistažolių ekstraktais. Jie brangesni, bet nepalyginimai saugesni ir geresni odai. Mineralinis aliejus vis dar naudojamas ir kaip vidurius laisvinanti priemonė, tačiau turint tiek puikių alternatyvų, jo vartojimas vis mažta. Be to, jo niekada neleidžiama duoti vaikams į vidų, jis labai pavojingas, jei įkvepiamas – o juk mineralinis aliejus yra labai dispersiškas, greit pasklinda ore… Įkvėptas sukelia cheminę, lipoidinę, sunkiai gydomą pneumoniją.

Ar mes mokame pasirinkti ir naudoti kūdikių aliejų, ar tik aklai perkame tai, apie ką švelniai vapa TV ekranas? Mamos jau ligoninėse pamokomos gausiai riebinti, tepti užpakaliukus kūdikiams – saugoti nuo šlapimo… O kaip ten iš tikrųjų? Ko reikia labiausiai saugotis?

Vystyklų dermatitas – labai dažna bėda šiame vienkartinių sauskelnių ir mineralinio kūdikų aliejaus amžiuje. Bet koks drėgmės nepraleidžiantis barjeras ant odos (toks kaip sauskelnės) pakelia odos pH, šarmina aplinką, o prie to dar prisideda šlapimo produktai, kurie taip yra šarminės reakcijos. Ir dar: bakterijos įsikūrusios šlapimo terpėje gamina amoniaką ir dar labiau šarmina aplinką. Jei tokioje aplinkoje yra dar ir išmatų, tai jose esantys fermentai aktyvuojami šarminės terpės ir toliau žaloja odą.

Lengvą dermatitą galima ir reiktų gydyti namie, patiems. Tam plačiai siūlomas aukščiau aprašytas kūdikių aliejus ir talkas (ar pudra), kurie turėtų pagelbėti nuo dermatito. Vis dėlto, jau pakankamai pasimokyta, patyrinėta, išmokta atsisukti atgal į gamtą – šiandien vis dažniau pateikiama ir apginama nuomonė, kad dauguma rinkoje paplitusių aliejų ir talkų yra nenaudingi, o net žalingi. „Baby oil“ pavadinimas dažniausiai slepiantis 100 procentinį mineralinį aliejų nėra niekaip perdirbamas mūsų organizme. Jis padengia odą plėvele, lyg plastiku, ir lieka tol, kol nuplaunamas mechaniškai ir su detergentų (muilų) pagalba. Jo likučiai sukelia uždegimą patys ir priedo nualina ir silpnina odos natūralias imunines, regeneracines, savų riebalų gaminimo savybes. Tokią odą reikia nuolat kažkuo padengti, nes pati ji „nebemoka“ apsisaugoti. Kiekvienas nuplovimas turi būti labai kruopštus, ir čia pat turėtų būti tepama nauja plėvelė. Susidaro užburtas ratas. Baisiausia, kad to pamokomos mamos tik išvydusios savo mažylį, nesuspėjusios susidaryti savo nuostatų ir įgūdžių.

Visai kitokie yra organiniai aliejai. Jie išsiskiria savo kaina (kelis kart brangesni), paplitimu (mažiau populiarūs Lietuvoje, praktiškai prieinami tik tam tikrose prekybos vietose), jie visuomet turi savo pavadinime žodžius „organinis“, „natūralus“ ar panašiai. Paskaičius sudėtį, rasite, kad pagrindinis ingredientas yra migdolų (kaip Weledos), kokoso, palmių ar kitų aliejinių augalų aliejus. Yra ir paprastesnių alternatyvų. Jei neturite galimybės įsigyti natūralių aliejų kūdikiui, rekomenduojama naudoti kulinarinį (virtuvinį): alyvų, sėmenų ar panašų aliejų. Aišku, ir čia nereiktų pirkti pigiausio.

Talkai ir pudros irgi gali būti žalingi ir to daugelis tėvelių nesupranta. Talko sukeltas plaučių uždegimas plačiai medikų aprašytas. Bet dar nežinomas mūsų visuomenėje. Tėvai dažnai vystydami vaikus atidaro talko ar pudros dėžutę, palieka ją atvirą, krato talką ant rankų tiesiog vaikui priešais nosį. Vaikiukas praleidžia gerą laiko dalį tokiame talko debesyje. Taip jis gali lengvai jo įkvėpti ir susidarius palankioms sąlygoms susirgti uždegimu. Reiktų atsisakyti talko ir pudros visai, arba stengtis naudoti toli ir atsargiai. Vietoj to siūlomi įvairūs tepalai, kurie vėlgi būdami mineraliniai, sukelia odos dirginimą ir padengia odą „plastiko“ plėvele. Kai dermatitas komplikuojasi grybeline infekcija (Candida) – bėrimai pasidaro ryškiai, mėsiškai raudoni, vaikas labai jautrus po kiekvieno pasišlapinimo/pasituštinimo – reikia pasirodyti gydytojams.

Modernėjančioje visuomenėje pirmiausia turėtų keistis žmonių sąmoningumas, antraip užgrius prekybininkai su savo gražiai įpakuotais pasiūlymais ir užmigdys bet kokį budrumą. Gaila, kai gundoma ir sugundoma pigiais, lengvai prieinamais ir visai nenaudingais produktais. Tokiu mūsuose, deja, tapo „kūdikiško švelnumo“ odos kaltininkas Baby Oil. Reikia ji nuvainikuoti. Reikia žinoti ne tik, ką valgome, bet ir kuo tepame savo vaiko užpakalį. Reikia skaityti ir sužinoti. Tada ir nujausti imsime… Jausti, kaip maloniai susigeria ir saugo odą tikras, augalo grūde subrandintas aliejus, kaip saulės ir gamtos galia koncentruojasi lašelyje, kaip galima su meile ir atida padaryti daugiau, nei su dideliu kiekiu niekam neverto skysčio…

 

Gydytoja Rūta Aldonytė

 2007 m.

 

Susijusios prekės