Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie naudojami užtikrinti svetainės efektyvumą (pavyzdžiui, atsiminti kalbos pasirinkimą, krepšelio turinį). Svetainėje gali būti naudojami trečiųjų šalių slapukai (pvz., Google Analytics lankomumo stebėjimui). Jūs galite uždrausti slapukų naudojimą savo naršyklės nustatymuose, tačiau negalėsite pilnavertiškai naudotis visomis šios svetainės funkcijomis.

Eteriniai aliejai nėščiosioms ir kūdikiams

 

Dėl eterinių aliejų ir kitų kvapiųjų augalinių substancijų vartojimo nėštumo, gimdymo, laikotarpiu po gimdymo ir naujagimiams yra daug ginčijamasi. Vienų įsitikinimu, jie apskritai nerekomenduotini, o kiti leidžia nuosaikiai vartoti kai kurias medžiagas.

Akivaizdu, kad daugumą apsidraudimų lemia Gamtos baimė, kvapų baimė, kuri žmones užvaldė Apšvietos amžiuje ( 18 a.), kai dieviškąjį intelektą, galėjusį vienodai reikštis dangaus ir žemės buveinėse, išstūmė racionalus protas, kuris jaučiasi saugus tik suklasifikuotame mechaninių dėsnių pasaulyje.

 

Kokie kvapai tinka ir kokie ne būsimoms mamoms?

 

Prieš imant svarstyti, kurie eteriniai aliejai gali būti naudojami nėštumo metu, o kurie ne, reikėtų atskirti jų kategorijas. Menstruacijas skatinantys aliejai paskatina ciklą, kuris moteriai yra natūralus, tik kartais vėluoja dėl nuovargio, patirto streso ar prislėgtos nuotaikos. O persileidimą sukelia nuodingos ir labai aktyvios substancijos. Taigi aliejus gali skatinti menstruacijas, tačiau tai nereiškia, kad jis sukels persileidimą. Tokį teiginį patvirtina vis daugiau tyrimų.

Dažniausiai pats nėščiosios kūnas pasako, tinka jai kokia nors substancija (kad ir rekomenduota specialisto palengvinti nėštumo „sunkumus“), ar netinka. Taip pat naudojant eterinius aliejus nėštumo metu yra įsidėmėtinos kelios svarbios taisyklės:

 

  1. Jei nėštumas vyksta su komplikacijomis, verčiau vengti bet kokių menstruacijas skatinančių (emenagoginių) eterinių aliejų.
  2. Esant kitoms kontraindikacijoms: epilepsijai, labai aukštam kraujospūdžiui, inkstų problemoms, verčiau nevartoti eterinių aliejų.
  3. Nėščiosioms naudojama per pusę mažesnė eterinių aliejų koncentracija tiek vonioje, tiek masažui, tiek garinant namuose. Tai daroma dėl dviejų priežasčių: besilaukiančių moterų uoslė dažnai tampa jautresnė; eteriniai aliejai dalinai prasismelkia per placentos barjerą ir veikia vaisių (nebūtinai tik neigiamai).
  4. Maitinančios mamos taip pat turėtų naudoti pusę įprastos eterinių aliejų koncentracijos.

 

Net jei būsima mama puikiai jaučiasi ir nėra jokių grėsmių, nei garinti namuose, nei juo labiau tepti ant kūno nerekomenduojama paprastųjų kraujažolių, pankolių, anyžinių ožiažolių, muskato, vaistinių šalavijų, rozmarinų kamparo chemotipo eterinių aliejų.

Kai kurie autoriai baiminasi rožių, paprastųjų kadagių, tikrųjų levandų, kvapiųjų šalavijų eterinių aliejų, nes jie esą turi hormonams identiškų medžiagų ir veikia reprodukcinę sistemą. Vis dėlto daugelis nėščiųjų visame pasaulyje šiuos aliejus naudoja ir teigiamai vertina jų poveikį. Šie aliejai ne tik gerina gimdymo veiklą, bet yra labai naudingi laikotarpiu po gimdymo, nes skatina prolaktino (pieno) hormono gamybą ir apskritai padeda subalansuoti hormonus.

Daugelis problemų ir nemalonių pojūčių, kylančių nėštumo metu: nugaros skausmai, rėmuo, kojų tinimai, vandens kaupimasis organizme, strijos, gimdymo veiklos silpnumas gali būti sumažinti, o kartais net eliminuoti naudojant paprasčiausias augalines medžiagas – kokybiškus eterinius aliejus. Tai pripažįsta viso pasaulio pribuvėjos ir klinikinės akušerės.

Nuo streso ir įtampos galima sumaišyti įvairiomis proporcijomis kelis maloniai kvepiančius eterinius aliejus: bergamočių, smilkalų (bosvelijų) ir pelargonijų. Šiuo mišiniu puikiai galima kvėpinti namus, pasikvėpinti ar retkarčiais įkvėpti nuo nosinaitės, įsilašinti į vonią arba masažinį aliejų.

Nuo nuovargio, ypač vakare, padės maloniai atsipalaiduoti mišinys su greipfrutų, bergamočių ir pelargonijų eteriniais aliejais. Juos lašinant miegamajame ant garintuvų  ar drėkintuvų visuomet galite paeksperimentuoti su įvairiomis proporcijomis. Taip atrasite sau maloniausius derinius.

Pastaba: Nevertėtų eksperimentuoti su menkai žinomais ar nerekomenduojamais aliejais. Labai svarbu, kad trapiu gimties periodu naudotumėte tik natūralias ir tik itin aukštos kokybės aromatines bei kosmetines medžiagas.

 

Kokie kvapai tinka naujagimiui?

 

Naujagimio gleivinės yra labai trapios, jas itin lengva suerzinti eteriniais aliejais. Jis dar tik pradeda pažintį su pasauliu, taip pat ir kvapų, todėl užgriūti jį įvairiausiais kvapais nereikėtų.

Tobuliausia aromaterapija ir švelni pažintis su kvapų karalyste mažam žmogui yra hidrolatai. Papurkškite kambaryje visiškai gryno (be jokio spirito, konservantų ar kitų priedų(!) laukinių levandų hidrolato, įpilkite jo valgomą šaukštą į vonelę ir gerai išmaišykite su vonelės vandeniu, apipurkškite savo mažylį, jei karšta, kūdikis sukaitęs ir suirzęs, jei nuo šilumos išberta odelė.

Levandų hidrolatas -  vienas iš labiausiai subalansuotų natūralių gamtinių kosmetinių produktų. Levandų vanduo maloniai atvėsins, nuramins odelei įkaitus saulėje ar įkandus uodui. Jis nuramins susierzinus ir pakels nuotaiką.

Mažos mergytės labai mėgsta turėti savo „kvepalus“ - levandų vandens „kvepalai“, kiek juos bepurkštum, nesukels alergijos ant mažo kūnelio.

Vonia su levandų vandeniu ir jums gali suteikti ramų ir gilų nakties poilsį. Maišykite levandų vandenį su rožių ar nerolio vandeniu, purkškite jį namuose, biure ar automobilyje ir jus sups maloni, rami ir giedra atmosfera.

Nuotaikų „sūpuoklių“ po gimdymo geriausiai padės išvengti bergamočių eterinis aliejus, Šis „žalio“ elegantiško kvapo citrusas padės atkurti hormonų pusiausvyrą, praskaidrins nuotaiką, paskatins bendravimui, o namus padarys jaukesnius ir šventiškesnius.

 

Kokios yra svarbiausios namų aromaterapijos taisyklės?

 

Aromaterapija nėra skirta tik sveikatinimui ir kovai su mikroorganizmais. Ji mus apsaugo nuo įvairių aplinkos teršalų.

Eteriniai aliejai pasižymi plačiu veikimo spektru ir jūs ypatingai neapsiriksite, jei norėdami švarios aplinkos ant garintuvo ar tiesiog šilto paviršiaus, vatos ar servetėlės užlašinsite keletą savo mėgiamų kvapų. Tyrimai rodo, kad geriausiai valo aplinką bei naikina blogus kvapus citrinžolių, arbatmedžių, citrinų, eukaliptų, citrinmirčių, cinamonų, čiobrelių, gvazdikėlių, pušų, rozmarinų, rožmedžių, laurų eteriniai aliejai. Jie ne tik naikina blogus kvapus, išvalo orą nuo mikrobų, tačiau padeda atsikratyti nepageidaujamų svečių, valo sunkią atmosferą, sukuria švarią, saugią ir malonią namų aplinką.

Eteriniais aliejais kvepianti aplinka patvirtina, kad įkvepiate švarų orą, kad jame esančios gyvybinės augalo jėgos saugo ir sustiprina.

Kai kvėpinate savo namus, butą ar darbo erdvę eteriniu aliejumi, sukuriate olfaktorinę (kvapo) dekoraciją, tam tikrą kvapo dizainą, savo erdvei suteikiate individualumą ir unikalumą.

Paprasčiausias patalpų kvėpinimo būdas yra naudoti garintuvą, kurio dydis atitinka patalpos dydį. Priklausomai nuo patalpos dydžio garintuvuose naudojama 4-10 lašų grynų eterinių aliejų mišinio.

Garinimo laikas priklauso nuo jūsų poreikių, tačiau tai reikalauja šiek tiek dėmesio, kad išvengtumėte per didelės eterinio aliejaus koncentracijos ore.

Pastaba: nenaudokite garintuvo netoli vaikų, jaunesnių negu 2 metų amžiaus, nes yra rizika, jog eterinis aliejus suerzins akytes, gleivines arba kvėpavimo takus. Mažų vaikų miegamuosiuose, žaidimų kambariuose pakanka įjungti garintuvą 10 minučių, kol nėra vaikų - išvalyti, išgryninti orą. Vaikams nuo 2 iki 12 metų pakanka 10 minučių pagarinti su eteriniu aliejumi kambarį prieš miegą. Trukmę galima ilginti vaikams augant. Garintuvo nereikia palikti įjungto visai nakčiai.

 

Laimė Kiškūnė (C) Kvapų namai

2016

Susijusios prekės

Salonai

Balneum Mariae
Šeimyniškių g. 3A, Vilnius
tel. +370 672 97600
Rugpjūčio 15 d. nedirbame.

I - V 11.00 - 19.00

Salonas PC Ozas, II a.
Ozo g. 18, Vilnius
tel. +370 673 11022

I - VI 10.00 - 22.00
VII 10.00 - 21.00

Aromata Mirabilia
Šaltinių g. 22, Vilnius
tel. +370 610 20180
Rugpjūčio 15 d. nedirbame.

I - V 11.00 - 19.00
Pietūs 14.30 - 15.00
VI 11.00 - 15.00

 

Salonas PC BIG, II a.
Ukmergės g. 369, Vilnius
tel. +370 675 80687

I - VI 10.00 - 21.00
VII 10.00 - 20.00

Salonas Kaune
Vilniaus g. 37, Kaunas
tel. +370 670 82811
Rugpjūčio 15 d. nedirbame.

I - V 10.00 - 19.00
Pietūs 14.00 - 14.30
VI 10.00 - 15.00

Salonas Klaipėdoje PC Akropolis
Taikos pr.61, Klaipėda
Lietuvininkų a.217
tel. +370 672 70911

I - VII 10.00 - 21.00
Member since 2013
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades