INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: info@aromata.lt

Damaskinių rožių eterinis aliejus (studija)

 

2014 m. Bulgarijoje išdistiliuotam autentiškam damaskinių rožių eteriniam aliejui buvo suteiktas kilmės vietos sertifikatas. Šia proga norėtųsi plačiau pakalbėti apie mūsų nuostabųjį rožių otą, arba rožių eterinį aliejų (toliau, rožių ea), distiliuojamą iš damaskinės rožės, bot. Rosa damascena, Rosaceae, erškėtinių š..

Kadangi rožių otas yra viena brangiausių aromatinių substancijų pasaulyje, nenuostabu, kad ją mėginama kaip tik įmanoma klastoti. Ypač stengiamasi klastoti Bulgarijos rožių otą. Todėl tikro eterinio aliejaus distiliuotojai ėmėsi ilgokai užtrukusio proceso — suteikti rožių aliejui autentiškumo garantiją. Po devynerius metus trukusių teisinių procedūrų Bulgarijos rožių ea gamintojai savo produkto pavadinimą „Българско розово масло“ („Bulgarsko rozovo maslo“) 2014 m. rugsėjo 27 d. galiausiai įregistravo Bendrijoje kaip saugomą geografinę nuorodą (SGA) ir saugomą kilmės vietos nuorodą (SKVN). Tokius sertifikatus turi Rokforo sūris, Šampanės šampanas, Konjako regiono konjakas.

Kad įgytų tokį orų sertifikatą, distiliuotojas turi įrodyti, kad rožių žiedai buvo surinkti tradiciniame rožių regione Bulgarijoje, kad buvo griežtai paisoma distiliavimo proceso subtilybių ir kad aliejus pasižymi esminėmis cheminėmis ir fizinėmis savybėmis, būdingomis tik to regiono rožių aliejui.

Šiemet - 2015 - rožių distiliuotojai tikisi gerų metų, nors galbūt ne tokių nuostabių kaip praėjusieji, kai aliejai buvo kvapiausi per pastaruosius 20 metų. Tiesa, pernai Stara Planinos rožių regionas smarkiai nukentėjo nuo krušos, todėl šiemet rožių žiedų derlius buvo negausus, nes ledai nukapojo dar žydinčias rožes, kurioms prireiks kelerių metų atsigauti. Visi rožių žiedai buvo panaudoti tik eterinio aliejaus ir CO2 ekstrakto gamybai. Todėl šiemet Bulgarijos rožių hidrolato nebuvo išdistiliuota.

Kodėl  Bulgarijos rožių eterinis aliejus vadinamas otu

Bulgarijos rožių eterinį aliejų tradiciškai įprasta vadinti otu (otto). Iš pirmo žvilgsnio šis žodis gali pasirodyti ne itin aiškus, tačiau jo kilmė tampa akivaizdi, kai supranti, jog tai vienas iš žodžių ottar ar atar variantų, kurie patys savo ruožtu yra trumpiniai, kylantys iš persiškų žodžių samplaikos ʿatar-gūl, rožių ataras, galinčios reikšti ir rožių eterinį aliejų ir tiesiog rožių kvepalus.

Į persų kalbą, kuri buvo persmelkusi aukštąją Osmanų imperijos, kone penkis šimtmečius valdžiusią dabartinės Bulgarijos teritoriją, kultūrą, tokie žodžiai kaip ʿatar (aromatas, kvepėjimas) ar ʿatir (prikvėpintas, kvapus) atėjo plintant islamiškai arabų civilizacijai. Pirminis jų šaltinis – tai arabiško žodžio ʿiṭr, kuris reiškia aromatą, kvapą ar kvepėjimą, daugiskaita – ʿuṭūr, ʿuṭūrāt ar ʿoṭār (aromatai, kvepalai). Bendrašakniai su ʿiṭr (ʿ-ṭ-r) yra ir tokie žodžiai kaip ʿaṭṭara, kvėpinti, ar ʿaṭir, kvapus, saldžiakvapis, aromatingas.

Taip pat giminingi semitiški jų atitikmenys: hebrajų ʿaṯār, kvapas, aromatas, aramėjiškas ʿaṭar, dūmas, ir sirų ʿeṭra, smilkalai. Pastarosios dvi reikšmės, taip pat kitas jiems giminingas senosios etiopų kalbos žodis ʿaṭana, deginti smilkalus, smilkyti kvepalus, rodo, kad kvėpinimo ir kvepalų semantika galėjo išsiplėtoti iš reikšmių, susijusių su apeiginiu kvapiųjų medžiagų aukojimu.

Per persų kalbą žodis ʿatar taip pat pateko į daugumą Indijos naujųjų kalbų. (red. pastabos)

---

Rožinių arba erškėtinių šeimos atstovė Rožė — tai viena iš seniausiai žmogaus auginamų gėlių žemėje. Autentiška pirmapradė rožė toli gražu nėra panaši į tas daugialapes ir pilnavidures savo šiuolaikines gentaines, kurias auginame sodeliuose ir darželiuose, kuriomis taip gėrimės ir kurias mielai dovanojame. Stambų kiaušinišką erškėčio, rožės pramotės, žiedą sudaro penki taurėlapiai, viršum kurių yra išsidėstę penki vainiklapiai. Šių rožių žiedlapių vainikas iš pradžių yra taisyklingo apskritimo formos, bet vėliau, kai žiedams subrendus žiedlapiai uždengia vienas kitą, šis sustambėja ir išsiplečia į visas puses.

Nuotr. Raudonlapio erškėčio žiedas. Iš www.rozes.lt 

Poetai ir mąstytojai rožę vadina kvapų motina ir sodų karaliene. Apie rožę, jos žiedų grožį, niuansuotą ir taurų kvapą ir gydomąsias savybes, apie jos vardų kilmę įvairiose kalbose prirašyta tomų tomai, tačiau ji vis tebėra slėpininga. Nusakyti ar aprašyti mintis ir jausmus, kuriuos sukelia rožės kvapas, nėra lengva. Sakoma, kad jis tarsi žėri ar lieja spindesį, įsigauja į slapčiausias mūsų širdies ir sielos kerteles ir atgaivina jose slepiamus gaivalingus potroškius ir labiausiai pakylėtas svajas. Damasko rožė (Rosa damascena) dar kartais vadinama tiesiog parfumerių rože.

Rožių istorija

Paleobotanikų teigimu, rožė paplito pasaulyje iš trijų kultūrinių zonų. Viena jų buvo senovės Artimieji Rytai: Babilonija, Persija ir Sirija. Iš čia rožė pateko į kitą svarbų jos kultivavimo centrą — antikinę Graikiją, ir Romą. Trečiajam arealui priklauso Indija, Kinija ir Japonija.

Jau antikoje iš rožių buvo gaunamas kvapus rožių vanduo, kiek vėliau rožių žiedus ir pumpurus imta distiliuoti alembikuose ir maceruoti mirkant riebaluose. Šiandien rožių substancijos yra svarbios bazinės medžiagos tiek kvepalų bei kosmetikos pramonėje, tiek aromaterapijoje.

Kaip antikos žmonės suvokė rožių substancijas galime spėlioti. Tačiau žinome, kad jie jas naudojo kvepalų ir vaistų gamybai. Rožės ir lelijos minimos kaip pagrindinės kvepalų ir kvapiųjų aliejų substancijos Mino Graikijoje. Kasinėjant Jeriche Erodo rūmus atrastas pasagos formos indas, skirtas kvapiesiems aliejams gaminti. Tokie indai iki šiol naudojami Turkijoje rožių aliejui gaminti.

Pompėjos kvepalininkystėje vyravo rožės. Kampanės rožės buvo vertinamos už jų stiprų kvapą. Rožių aliejus, kuriuo buvo įtrinamas kūnas, Romoje buvo populiariausia esencija. Šio aliejaus kaina nebuvo labai didelė, mat rožių būta vietinių. Ispanijos vilos 1-ajame m. e. amžiuje garsėjo rožių, kurios žydi dukart per metus, sodeliais.

Dioskūridas (1-asis m. e. amžius) rašo, jog rožių substancijos skiriamos gydyti galvos skausmui, virškinimo, odos ir ginekologinėms ligoms. Romėnų raštija liudija, kad svarbus vaidmuo rožėms buvo skirtas gimtadienių, vestuvių ir laidotuvių ceremonijose.

Viduramžių Europoje rožės simbolizavo uždaro, vidinio Rojaus sodo paslaptį.

Europos klasikinės medicinos gydytojas Mikalojus Kalpeperis 17 a. rožę siejo su astrologine Venera.

Nežinomas dailininkas, Rojaus sodas, Aukštutinis Reinas, maždaug 1410-1420, aliejus ir tempera ant medžio, Städelio meno institutas, Frankfurtas prie Maino

Bulgarijos rožių otas. Istorija

Bulgarijos plynaukštėse rožės buvo kultivuojamos dar Antikos laikais, kai čia gyveno trakai. Apie jų auginimą rašo Plinijus Vyresnysis (23–79 m. e. m.). Savo Gamtos istorijos XXI knygos 10-ajame skyriuje jis aprašo 12 rožių rūšių — vardus suteikdamas pagal provincijas ir miestus, kuriose jos buvo auginamos. Vieną iš jų jis vadina Trakijos rože (Trachiniam), kuri, anot Plinijaus, esanti ne tokia ryškiai raudona (minus rubentem) kaip Mileto (Milesiam). Taigi į tuometinę Romos imperiją įėjusi Trakijos provincija (pietinė dabartinės Bulgarijos teritorija) jau tada buvo vienas iš rožių auginimo centrų. Vienoje dabartinio Bulgarijos Chisarios miestelio, istorinio Diokletianopolio, romėnų kapvietėje datuojamoje 4 amžiumi, buvo rasta raudonas žydinčias rožes vaizduojančių freskų.

Rožių industrija Bulgarijoje suklestėjo osmanams išplėtus valdas Balkanuose. Istorija mena net tikslią datą — 1593 m. vasario 25 d. sultonas Muradas III Edirnės vyriausiajam sodininkui įsakė pasirūpinti rožių kultivavimu rūmų reikmėms. Paieškos ilgai netruko — pasirodė, kad tuometinės Rytų Rumelijos Kazanleko slėnis, esantis vos už kelių šimtų kilometrų nuo Edirnės, įsiterpęs tarp dviejų lygiagrečiai dunksančių kalnų masyvų — šiauriau esančios Stara Planinos, ir pietuose besidriekiančios Sredna Goros, yra stačiai sukurtas eteringosioms rožėms.

Nuo tų laikų Bulgarijoje auginama gališkųjų ir muskatinių rožių hibridinė eterinė forma, trisdešimtlapė damaskinė rožė (Rosa damascena „trigintipetala“), arba tiesiog damaskinė rožė.

Nuotr.: Ankstyvą, rasotą rytą „Kvapų namų“ kolektyvas skina damaskines rožes Stara Planinos plynaukštėje, Kračmarovų ūkyje, Bulgarijoje, 2011


Taigi Bulgarijoje rožių pramonė gyvuoja daugiau nei 300 m. Per tą laiką rožės buvo kruopščiai selekcionuojamos, siekiant atrinkti labiausiai kvapnias, daugiausiai ea turinčias ir atspariausias iš jų.

20 a. daugiausiai rožių eterinio aliejaus, tiesa, ne aukščiausios kokybės, buvo gaunama SSSR – 8-ajame dešimtmetyje per metus jo derlius pasiekdavo 4 tonas. Tai milžiniškas kiekis. Antroji šalis pagal rožių ea kiekį buvo Bulgarija. Tačiau Bulgarijos rožių ea buvo laikomas geriausios kokybės pasauliniu mastu.

Nemažai rožių aliejaus dar pagamindavo Prancūzija ir Marokas. 1990-ais eterinių rožių pasaulyje įvyko perversmas. Į rinką įsiveržė Turkija ir tapo rimčiausia Bulgarijos konkurente. Mat Turkijoje vienu metu įsisteigė net kelios bendros su prancūzais kompanijos.

Tačiau šiuo metu rožių aliejaus rinka vėl persigrupuoja. Su SSSR žlugimu išnyko ir rožių aliejaus gamyba. Pastaruoju metu prancūzų kompanijos stengiasi ieškoti pigesnių šaltinių — jos superka rožių konkretą trečiose šalyse, Egipte, arabų šalyse ir jau savo įmonėse Prancūzijoje iš jo gamina rožių absoliutą. Taigi rožių oto lydere tampa Bulgarija.

Ir dabar čia gegužę ir birželį būdinga drėgmė, debesuotumas ir krituliai sukuria kone tobulas sąlygas eteriniam aliejui rožėse susidaryti, o viršum rožių laukų tvyrantis oras yra tarsi pati gyvybės versmė.

Nuotr. Nuolat skendintis vėsiame rūke ir nepaprastai tyrame ore, jaukus miestelis Bulgarijos kalnų slėnyje, kuriame puoselėjamos rožės ir distiliuojamas vienas geriausių pasaulyje rožių otas. 2011

Kas rožėse kvepia?

Damaskinių rožių aliejuje šiuolaikinė GC/MS nustato daugiau kaip 1000 aromatinių ingredientų. Karotenų skilimo produktas, β-damascenonas, nepaisant jo itin mažo kiekio, yra pagrindinis rožių kvapo lėmėjas. Rožių oksidas, damaskonai, jononai taip pat svarbūs rožių aromatui. Biologinis, aromaterapinis rožių aliejaus aktyvumas susijęs su tokiais svarbiais monoterpeinoidais kaip citronelolis, citronelalis, geraniolis, nerolis, eugenolis, β-feniletilo alkoholis, farnezolis.

Bulgarijos rožių otas itin vertinamas parfumerijoje, nes juo išbaigiamos sudėtingos kvepalų kompozicijos. Otas sutvirtina kvepalus, pailgina kvapo trukmę, suteikia jam sklandumo, tvirtumo ir lakumo.

Kuo kvepia rožių otas Kvapų namuose?

Nuotr.: Rožių aliejus. Bulgarija, Kračmarovų ūkis. 2011.
 

Rožių otas susideda iš dviejų itin svarbių komponentų – kietojo, lengvai besikristalizuojančio, stereopteno, kuris fiksuoja ea aromatą ir skystojo eleopteno, kuris kvepia nepaprastai turtingai — gėlių ir vaisių, taip pat pipiringomis medaus ir karamelės gaidomis.

Kvapų namų laboratorijoje chromatografu išanalizavę mūsų turimą Bulgarijos rožių otą matome, kad jo kvapą rožės sukomponavo iš β-damascenono, α-damaskono, rožių oksido, fenetilo alkoholio, nerolio oksido, burboneno, humuleno, muroleno, kopaeno ir daugybės kitų subtilių ingredientų. Jame yra nemaži kiekiai citronelolio, citronelalio, geraniolio, linalolio, nerolio, eugenolio, farnezolio, todėl šis otas pasižymi ir puikiu aromaterapiniu aktyvumu.

Perspėjimas: Dėl žymesnių citronelolio, linalolio, geraniolio ir eugenolio kiekių rožių aliejus priskiriamas prie alergizuojančių. Todėl prieš naudodami ant kūno rožių aliejų, pasidarykite odos lopo testą.

Rožių eterinio aliejaus naudojimas

Bulgarų profesorius P. Nikolovas, ilgus metus tyrinėjęs rožių naudojimą bulgarų liaudies medicinoje, 1941 m. išleido studiją Rožė kaip vaistas. Šioji studija sukėlė rimtą Bulgarijos mokslininkų susidomėjimą. Penktajame dešimtmetyje klinikiniais tyrimais buvo įrodyta, jog rožių aliejus harmonizuoja širdies ritmą (padeda nuo aritmijos) ir skatina žaizdų bei opų gijimą. Taip pat buvo nustatytas jo spazmolitinis poveikis, susijęs su tiesioginiu miotropiniu poveikiu.

Šiuo metu rožių eterinis aliejus dar rekomenduojamas nuo kepenų, tulžies pūslės ir jos takų problemų.

Rožių aliejus veikia ir smegenų funkcijas. 2009 m. japonų mokslininkai ištyrė, kad rožių CO2 ekstraktas gali būti efektyviai naudojamas kovai su demencija, nes mažina specifinę neuronų atrofiją ir jų irimą. [1]

Rožių eterinio aliejaus aromaterapija

Populiarioje aromaterapinėje literatūroje rožių substancijos rekomenduojamos kaip hormonus balansuojanti medžiaga, ypač sulaukus vyresnio amžiaus. Sakoma, kad rožių substancijos padeda įveikti PMS, menstruacinius skausmus ir nuotaikų svyravimus.

Galiausiai net apskritai lėtina organizmo senėjimo procesus.

Prancūzų medicininėje aromaterapijoje rožių otas rekomenduojamas vaikams nuo baimių ir naktinių košmarų. Taip pat sergantiems autizmu, ypač vaikystėje.[2]

Rožių substancijų poveikis emocijoms

Aromaterapinėse bendruomenėse rožių substancijos itin vertinamos dėl poveikio emocijoms ir yra laikomos veiksmingu antidepresantu. Ypač rekomenduojamos moterims, kurios nepakankami pasitiki savo žavesiu ir seksualiniu brandumu, anoreksijos atvejais. Taip pat manoma, jog rožių ea padeda įveikti lytinį šaltumą — ir moterims, ir vyrams, o pastariesiems  rekomenduojamas nuo impotencijos.

Be to, padeda nuo nemigos, streso ir nervinės įtampos.

Rožių substancijos ramina nervų sistemą ir padeda „gerai jaustis“. Mažina pyktį ir choleriškumą. Atveria ir nuramina širdį.

Rožių kvapas ir substancijos atitraukia mintis nuo kasdienybės problemų, atnaujina ir nuskaidrina mintis, padeda priimti teisingą sprendimą. Suteikia saugumo jausmą ir padeda susijungti su subtiliomis dvasinėmis energijomis. Atveria širdį ir padeda suvokti pasaulio visapusybę. Perkeičia nevaisingą pykčio, nusivylimo ir liūdesio energiją į savęs tobulinimo energiją.

Sakoma, kad žmonės, kurie dažnai įkvepia rožės aromato, sukelia aplinkiniams simpatiją, yra geranoriški ir neįkyrūs.

Tai stebuklinga tonizuojanti priemonė širdžiai ir protui, kuri sumažina nuoskaudos ir pavydo jausmą, nuramina pyktį ir išlaisvina nuo įtarumo.

 

[1] Suresh Awale, Chihiro Tohda, Yasuhiro Tezuka, Makoto Miyazaki, Shigetoshi Kadota, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Volume 2011, Article ID 131042, 8 pages. http://www.nativerose.cl/es/uploads/papers/-Protective%20Effects%20of%20Rosa%20damascena%20and%20Its%20Active%20Constituent%20on%20A%CE%B2(25%E2%80%9335)-Induced%20Neuritic%20Atrophy.PDF

[2] Dominique Baudoux receptūros vaikams.

Rožių eterinis aliejus odai

  • Nuostabus odos tonikas.
  • Rožių substancijos stabdo odos senėjimą.
  • Puikiai drėkina, ramina, ir mažina raukšles.
  • Rožių otas pasižymi savybe prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius. Pagerina ląstelės apykaitos procesus ir skatina kolageno gamybą.
  • Suteikia odai ypatingo spindesio.
  • Atkuria odos ląsteles.
  • Veikia kaip antiseptikas.
  • Vėsina ir švelniai sutraukia.

Rožių substancijų įvairovė ir kvepalai

 

Iš rožių gaminamos visos įmanomos kvapiosios substancijos: aliejai ir atarai, rūhai ir konkretai, absoliutai ir otai, į vidų geriamos kapsulės ir rožių lašai, kvepalai ir kosmetikos priemonės, sirupai ir eliksyrai, džemai ir žiedlapių pudros, distiliuojami hidrolatai. Tačiau naudojant gryną rožių otą reikia būti dėmesingiems, geriau jį sumaišyti su kokybišku migdolų ar simondsijų aliejumi, nes grynas otas, kaip ir rožių absoliutas, yra itin koncentruotas ir stipriai veikia ne tik fizinį, bet ir emocinį bei mentalinį kūną. Nebūtina išsitepti ta brangia karališka substancija, pakanka pasikvėpinti vienu kitu lašeliu aliejinio mišinio arba tiesiog jos įkvėpti.

Galima paimti šviežių rožių žiedlapių, juos pamerkti į šaltinio vandenį ir palaikyti keletą valandų vidurdienį, kol žiedlapiai atiduos savo kvapnią žinią vandeniui. Toks rožių vanduo nuostabiai kvepės ir turės švelnių gydomųjų savybių. Panašiai homeopatiškai veikia ir distiliuotas rožių vanduo. Jeigu distiliuojamas subtiliai, palengva, jis virsta dieviška substancija. Tikro rožių vandens kvapas dažnam atveria supratimą ne tik apie rožes, bet ir apskritai apie tikrąją aromaterapiją.

Rožių vanduo toks universalus, kad tinka beveik visiems ir viskam.

Nemainyčiau taurės gero rožių vandens ir į vyną. Taurėje rožių vandens telpa visų pasaulio vynų skoniai ir aromatai... Beje, geruose vynuose taip pat aptinkamos tos pačios aromatinės medžiagos – rožių oksidas, fenetilo alkoholis, geraniolis ir pan.

*******

Rožių eterinis aliejus, kuris atkeliauja iš Bulgarijos į Kvapų namus, gimsta vienos šeimos ekologiniame ūkyje. Kračmarovai — pripažinti vieni geriausių pasaulyje rožių augintojai ir distiliuotojai. Su šia šeima Kvapų namus sieja šilta ir kūrybinga draugystė jau keletą metų. Maloniai stebina šių žmonių profesionalumas, kūrybingumas ir meilė rožėms.

Ši vietovė yra viena aukščiausių rožių sodų — rožės čia auga apie 800 m virš jūros lygio. Aukštis itin svarbus rožių kvapui — kuo rožės auga aukščiau, tuo gauna daugiau drėgmės bei vėsumos ir tuo tampa kvapnesnės.

Norint gauti 1 kg rožių eterinio aliejaus reikia surinkti apie 4000 kg (keturias tonas!!!) rožių žiedlapių, o jei pasitaiko sausi ir nepalankūs metai, prireikia ir 5 tonų rožių žiedlapių 1 kg rožių substancijos išdistiliuoti. Tokie metai yra tikra nelaimė rožių augintojams ir distiliuotojams.

Nuotr. Rožės skinamos su rasa. Kračmarovų ūkis, Stara Planinos plynaukštėje, 2011.

Rožių žiedai renkami anksti, kol rožės rasotos, įdienojus rožių eterinio aliejaus žymiai sumažėja. Distiliuojami ką tik surinkti, švieži žiedai. Dažniausiai rožės distiliuojamos vandeniu, kartais kombinuotu būdu — vandeniu ir vandens garais, kurie cirkuliuodami alembike padeda rožių žiedlapiams nesulipti, nesusiklijuot į gumulus. Rožių distiliavimas yra sudėtingas menas.

Nuotr. Rožių derlius kraunamas į alembikus. Bulgarija, Kračmarovų ūkis, 2011

 

Rožės yra jautrios šalčiui, karščiui, dirvožemio rūgštingumui, drėgmės pokyčiams, ekologiškuose ūkiuose rožės niekuo nepurškiamos, taigi jas puola parazitai, todėl rožių aliejaus lašo kaina yra didžiulė, nekalbant apie žmogiškuosius resursus, kurie reikalingi tinkamai prižiūrėti rožių sodui. Jam reikia nuolatinės priežiūros. Nepakanka ateiti ir nuskinti žiedus.

 

Laimė Kiškūnė,

2011 – 2015, Bulgarija, Stara Planina – Vilnius,

 

Red. K.Seibutis

Nuotr. Inos Kučinskės ir Laimė Kiškūnės

Dėkojame www.rozes.lt už leidimą pasinaudoti nuotrauka.

Straipsnyje panaudota medžiaga iš N. Nikolovos pranešimo, skaityto Kvapų namų konferencijoje „Rosa mundi“, 2012.

Susijusios prekės