Konferencija ROSA MUNDI

 

Rožių konferencija ROSA MUNDI vyks 2012m. kovo 17 – 18 d. 

Vieta: Vilniaus dailės akademijos Gotikinė salė (Maironio g. 6)

Registracija: hortusapertus@gmail.com; tel.: +37061020180.
 

Konferenciją organizuoja: VŠĮ Hortus apertus;

Partneriai ir rėmėjai: Vilniaus dailės akademija, UAB “Kvapų namai”, Sibirkos rožynas. 
Informacinis rėmėjas: radijo stotis “Klasika”, interneto dienraštis “Bernardinai” 

Konferencija skirta visiems besidomintiems rožėmis, jų terapija, kosmetika su rožėmis, simbolinėmis rožių interpretacijomis, santykio su gyvu ir jaučiančiu augalu raiška, įvairiopu rožių kvapų ir substancijų pažinimu bei prisilietimu prie jų kasdienybėje.
 

Pranešimai 

 

Šeštadienis, kovo 17d.
 

Kelionė į rožių sodą

9.00. Rožės simbolika Vakarų Europos kultūroje, paskaita-ekskursija Šv. Dvasios (dominikonų) bažnyčioje, Dominikonų g. 8, Vilnius (doc. dr. Birutė Rūta Vitkauskienė, VDA). Būtina išankstinė registacija. Kaina 30Lt. Tik 30 vietų.  Žemėlapis, kaip iš bažnyčios nueiti į konferencijos salę

10.30 - 11.30. Registracija. Rytas su puodeliu rožių ir šafranų arbatos

11.30. Konferencijos atidarymas. Paslaptingoji Rosa mundi
11.40. Senųjų Lietuvos sodų rožių ir jų istorijos paieškos. Pasaulio paslaptingosios rožės (Dovilė Rylienė, Sibirkos rožynas). 
12.40. Istorinės Persijos rožės: rožių kelionė Irane 2009 m. Videoeskizas (Laimė Kiškūnė, Kvapų namai)

 

13.35 – 14.30 Pertrauka
 

Vaistytojų rožė

14.30. Mano gyvenimas su rožėmis. (Nina Nikolova, Ecomaat, Bulgarija) Pokalbio forma.
15.00. Rožių kosmetikos naudojimo paslaptys ir taisyklės (Nina Nikolova, Bulgarija) 

16.00 – 16.15. Pertraukėlė su rožių gėrimais.

16.15. Ką gali rožių esencijos lašelis? Istorinė ir šiuolaikinė rožių aromaterapija (Laimė Kiškūnė, Kvapų namai)
17.15. Klausimai
 

 

Sekmadienis, kovo 18d.

 

Rožių metaforos 

10.00. Erškėtinių šeimos augalų gydomosios savybės ir vartojimo ypatumai (prof. Nijolė Savickienė, KMU Farmakognozijos katedra)
10.50. Ugninės rožės lietuvių mitologijoje ir etnomedicinoje (Daiva Vaitkevičienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) 

11.45 – 12.00. Pertraukėlė

12.00. Rožė: kvapas, istorija, kultūra (Kornelija Česonytė, kvapų menotyrininkė, Hortus apertus)
13.00. Rožė poezijoje (Donaldas Kajokas, poetas, Nacionalinės premijos laureatas, kūrybiškiausios 2011 m. knygos autorius)

 

13.30 - 14.30 Pertrauka
 

Rožių daržas

14.30. Amžinos jaunystės eliksyras: “La Vie en Rose”. Kur ir kaip gimsta tobuli rožių ekstraktai (Nina Nikolova, Ecomaat, Bulgarija)
15.30. Geriamieji rožių kvepalai: dienoraštis (Kornelija Česonytė, kvapų menotyrininkė, Hortus apertus) 
16.00. Rožės skonis. Videosiužetas. (L.Kesminas, kulinaras, Gyvo maisto pradininkas Lietuvoje, buvęs Living Light Culinary Arts Institute dėstytojas) 
16.30. Rožės, mokslas ir menas – unikali kolekcija in vitro ateities kartoms (dr. Rasa Gečaitė, projekto “Rožių draugai” vadovė)
16.45. Klausimai
17.00. Baigiamasis žodis

Kiti renginiai: Rožių žiedlapių distiliavimas tradiciniuose variniuose alembikuose. 
 

Atsisiųskite konferencijos plakatą.  

 

Konferencijos “Rosa mundi” idėjos ir turinys Konferencijos „Rosa mundi“ programą skiriame rožei, kaip reikšmingam bendros pasaulinės kultūros reiškiniui, apimančiam beveik visas žmogaus gyvenimo sritis: pradedant dvasinėmis, metafizinėmis, kultūrinėmis ir baigiant praktinėmis fizinės sveikatos, grožio, kasdieninės harmonijos sferomis, aktualiomis kiekvienam iš mūsų. 

Konferencijos temas suformulavome kaip tam tikrus atradimus. Rožių kvapo daugiasluoksniškumas, jo estetika ir terapinis poveikis. Praryjami rožių kvepalai. Unikalios rožių kosmetikos gimimas. Rožių kosmetikos naudojimo paslaptys. Detektyvo plunksnos verta erškėtrožių istorija Lietuvoje. Vilniaus rožynai bažnytiniame mene. Netikėtos rožių ir kitų augalų meninės kompozicijos puokštėse ir soduose. Supratimas, jog rožių priežiūra reikalauja ypatingai sunkaus rankų darbo. Suvokimas, kad rožės yra gyvos, jaučiančios būtybės, turinčios savitą charakterį bei psichologiją.

Konferencijos atradimas yra ir viena žymiausių pasaulyje rožių augintoja, distiliuotoja ir rožių kosmetikos gamintoja Nina Nikolova - viešnia iš rožių krašto - Bulgarijos. Jos rankose gimė rožių lašai, kapsulės, daugelis ypatingos kosmetikos produktų.

Šia konferencija kaip ir kitomis kvapų kultūros paskaitomis, seminarais, straipsniais, dirbtuvėmis, uostomojo meno parodomis stengiamės atkreipti visuomenės dėmesį į svarbius kultūrinius, filosofinius, socialinius dalykus, susijusius su kvapais ir augalais bei jų pritaikymu kasdienybėje.
Neretai daroma prielaida, kad ankstesnės žmonijos kartos ir civilizacijos, kurios turėjo mažiau sąlyčio su itin racionaliu ir eksperimentiniu mokslu, būdingu nūdienai, mokėjo paaiškinti augalų pasaulio stebėjimus, žinojo kaip, kur, kada ir kiek jų vartoti gydymo, grožio ar ritualiniais tikslais. Dalis tų stebėjimų tapo filosofijos ir religijos dalimi, tačiau ir be jų žmonės aiškinosi tiek retus, tiek ir kasdienius reiškinius ir teikė jiems vienokią ar kitokią reikšmę. 

Mūsų protėviai augalams, iš jų gaunamoms substancijoms ir kvapams priskyrė ir į juos projektavo itin daug žmogiškų bei dieviškų savybių. Šiandien biologai taip pat pernelyg dažnai junta, jog augalo neįmanoma paaiškinti vien tik kaip biocheminės struktūros, o augalo savybės pranoksta jo sudėtinių dalių savybių sumą. 

Augalų simbolizmo ir pažinimo era, taip jaudinusi žmones ir apėmusi 4 -5 tūkstantmečius, ėmė blėsti ankstyvaisiais Modernizmo amžiais - Apšvietos laikotarpiu. Šiuo metu augalai vėl populiarėja, pirmiausiai kaip patalpų ar sodų dekoracija, naudingos sveikatai vaistažolės, prieskoniai ar aromaterapija... 

Aukščiau išvardintiems reiškiniams ir problemoms aktualizuoti pasirinkome vieną ryškiausių žmonijos istorijoje augalų – rožę - amžinai kintančio ir vis kitais aspektais atsiveriančio pasaulio simbolį.

Šiai gėlei žmonės priskyrė itin daug esmingų ir tuo pačiu prieštaringų prasmių. Mūsų protėviams ji ženklino angeliškąjį tobulumą ir žemiškąją aistrą, laikinumą ir amžinybę, gyvenimą ir mirtį, meilę ir neapykantą, vaisingumą ir nekaltybę. Su rože siejama pasaulio mistinio centro idėja Rosa mundi (Pasaulio rožė), širdis, paslaptis, Mergelė Marija, Venera, Eroso sodas, Dantės Rojus, sufijų įsimylėjėliai ir daugelis kitų prasmių. Rožių substancijas žmonės naudojo ir tebenaudoja amžinos jaunystės, sielos ramybės, sveikatos ir grožio palaikymui.

Rožei simbolinių, metafizinių prasmių gausa prilygsta tik lotosas – kita ne mažiau istoriškai ir kultūriškai reikšminga gėlė. 

Plačiai išvystytas rožių simbolizmas primena itin svarbų faktą, jog ši gėlė yra viena seniausiai žmonijos kultivuojamų augalų, todėl tyrinėjant rožių istoriją, jos raidą, rožių poveikį žmogaus dvasinei ir fizinei sveikatai, atsiveria žmogaus ir augalo santykio problematika; gilinantis į ją, ryškėja įdomūs žmogaus invazijos į augalų pasaulį ir augalų atsako žmogui kontūrai. 

Kas yra rožė šiandien? Žmogaus ir augalo santykio rezultatas, gamtos ir kultūros sąjungos ir priešybės atspindys?

Be žmogaus įsikišimo nebūtų rožių tiek ir tokių, kokios jos yra šiandien. Tačiau darome prielaidą, kad itin daugiasluoksnis ir sudėtingas rožių kvapas, jų žiedų grožis ir įvairovė, rožių aliejai taip pat įtakojo žmonių istoriją ir kultūrą. Siekiame prisiminti ir apmąstyti kiek kultūrų, religijų, kokį milžinišką kiekį literatūros, dailės ir kvapo kūrinių įkvėpė ši vaisinga sąjunga.

Tikimės, kad konferencijos „Rosa mundi“ diskursai padrąsins ieškoti gilesnių, įvairesnių, simbolinių, filosofinių, kultūrinių, meninių, istorinių, harmonizuojančių ir gydančių ne tik rožių, bet ir kitų augalų prasmių bei įvairesnių santykio išraiškų su jais ir jų substancijomis kasdienybėje.
Viliamės, jog konferencijoje „Rosa mundi“ atras atsakymus visi besidomintys rožių kultūra ir istorija, menu ir simbolika, aromaterapija, kvapų terapija, kvepalais ir kosmetika; kosmetologai, masažuotojai, žolininkai ir kiti grožio bei sveikatinimo paslaugų specialistai; menininkai, mokslininkai, kvepalininkai ir parfumerijos žinovai; sodininkai, rožių augintojai, selekcininkai, kolekcionuotojai ir rožynų puoselėtojai; visos rožių mylėtojos ir mylėtojai.

„Hortus apertus“ ir „Kvapų namų“ kolektyvai
 

Iliustracija: „Mergelė Marija su rože“ 

Member since 2013.
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades