Eteriniai aliejai NUO UODŲ ir kitų vabzdžių

 Vabzdžius atbaidančios natūralios augalinės medžiagos (publikuotų tyrimų apžvalga) 

Kodėl vengiame kandančių vabzdžių?
Kraujasiurbiai vabzdžiai užtikrintai karaliauja visame pasaulyje – nuo šiauriausio Skandinavijos pusiasalio taško iki piečiausio Afrikos taško, nuo Sibiro iki Amerikos. Žmonės ne itin mėgsta jų draugiją, ir ne tik dėl įkyraus zyzimo ir įkandimų. Kai kurie vabzdžiai perneša ligų sukėlėjus ir taip platina užkrečiamąsias ligas. Daugiausia rizikos susirgti yra tropikų kraštuose, nors ir Lietuvoje, ir kaimyninėse šalyse kai kurių vabzdžių įkandimai kartais taip pat gali baigtis sveikatos sutrikimais. Kraujasiurbių vabzdžių patinėliai yra vegetarai – minta augalų nektaru, o patelėms reikia baltymų – kraujo, kad galėtų padėti kiaušinius, ir taip pratęstų giminę.
 
Dažniausiai sutinkami kraujasiurbiai Lietuvoje:
 • Tikrasis uodas, Culex pipiens; Lietuvoje ligų neplatina ir sveikatai nepavojingas
 • šuninė arba miškinė erkė, Ricinus ixodus; Lietuvoje kartais tampa erkinio encefalito, Laimo ligos sukėlėjų pernešėju
 • Aklys, Chrysops; gali tapti tularemijos, juodligės pernešėju (labai reti atvejai)
Kai kurie šiltųjų kraštų kraujasiurbiai:
 • Anopheles genties uodai; gali pernešti maliarijos sukelėjus plazmodijus; nuo maliarijos Afrikoje kas 45s miršta vaikas; kasmet miršta apie 1mln žmonių.
 • Aedes aegypti; gali pernešti geltonąją karštinę, Denge karštinę sukeliančius virusus
 • Culex gentys– Vakarų Nilo karštinės, limfinės filariazės, japoninio encefalito platintojai
Kas privilioja uodes, kaip jos mus susiranda?
Vabzdžiai vadovaujasi vizualiniais, terminiais ir olfaktoriniais stimulais. Uodes traukia iškvepiamo anglies dvideginio dujos, odos išskyros – prakaitas, pieno rūgštis. Uodės gali užuosti žmogų už kelių dešimčių metrų, jas traukia tamsios spalvos judantys objektai – šiltakraujai gyvūnai, tad gamtoje geriau vilkėti šviesius drabužius.
 
Ar eteriniai aliejai gali padėti apsisaugoti?
Pastaraisiais metais susidomėjimas augalų, tiksliau, juose esančių eterinių aliejų galimybėmis atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius, yra labai išaugęs, nes visuomenė reikalauja kuo sveikesnių žmogui ir aplinkai produktų. Visų kontinentų mokslininkai aktyviai tiria augalų eterinių aliejų repelentines savybes. Daugiausia dėmesio skiriama tropikų kraštų vabzdžiams, kur jų paplitimas ir užkrėstumo ligų sukėlėjais procentas yra didelis – Aedes ir Anopheles gentims, taip pat kitiems mažesnio masto, bet gana sunkių ir dažnų ligų pernešėjams.
Mūsiškiai tikrieji uodai, Culex pipiens, nėra tokie pavojingi kaip jų tropikų kraštų giminaičiai, nes nenešioja jokių ligų ir didžiausias jų sukeliamas nepatogumas tėra sudirgusi, niežtinti odos reakcija į įkandimą. Galbūt dėl to nėra taip daug tyrimų apie tai, kaip eteriniai aliejai veikia Lietuvoje gyvenančius uodus.
Gali būti, kad eteriniai aliejai, atbaidantys vienos genties atstoves, panašiai veiks ir mūsiškes uodes, bet nebūtinai. Išbandyti galime tik mes patys.
Taigi, pateikiu naršymo po mokslinių publikacijų duomenų bazes rezultatus:
 • Augalų eterinių aliejų, atbaidančių kraujasiurbius yra nemažai.
 • Pagrindinė problema – eteriniai aliejai yra labai lakūs, jų veikimas trumpalaikis (iki 1h, o vidutiniškai 15-20min, jei naudojami be fikstorių), lyginant su cheminiais repelentais. Dažniausiai lyginama su itin efektyviu ir dažniausiai pasaulyje naudojamu chemikalu DEET, N,N-diethyl-m-toluamide,
 • Keletas eterinių aliejų, naudojant mišinyje, gali veikti sinergiškai, t.y. stipriau nei vienas kuris naudojamas atskirai.
 • Eterinių aliejų repelentinį veikimą gali prailginti fiksatorius - sojų aliejus, vanilinas (jį galima pakeisti benzoino dervos, styrax tonkinensis tinktūra)
 • Vieno tyrimo duomenimis, eteriniai aliejai kaip repelentai veikia geriau, jei naudojami hidrofilinėje bazėje, silpniau – jei lipofilinėje.
 • Efektyvumas priklauso nuo keleto faktorių – naudojimo būdo, eterinio aliejaus koncentracijos, vabzdžių rūšies, pagalbinių ir papildančių repelento komponentų.

Dažniausiai literatūroje minimi citrinžolių (Cymbopogon spp.), bazilikų (Ocimum spp.) ir eukaliptų (Eucalyptus spp.) eteriniai aliejai. Repelentinėmis savybėmis pasižymi juose esančios medžiagos α-pinenas, limonenas, citronelolis, citronelalis, kamparas ir tymolis (Nerio, 2010).
 

Nuo ERKIŲ (Ixodes ricinus) įkandimų saugo:

 • Kasdienis česnako valgymas, 1.2g per dieną (Stjernberg, 2000)
 • Citrininių korimbijų (citrinakvapio eukalipto) ekstraktas (Gardulf, 2004) (tinka vaikams)
 • Citrininių korimbijų (citrinakvapio eukalipto), pelargonijų ir levandų eterinių aliejų mišinys (Jaenson, 2006) (visi šie eteriniai aliejai tinka ir vaikams)
 • Bitkrėslių (Tanacetum vulgare) eterinis aliejus (Palsson, 2008)
 • Kokosų aliejus (laurinė riebalų rūgštis) (Schwantes, 2008)
 • Kunzėjų eterinis aliejus (Kunzea ambigua)  (N. Zelandijos gydytojų asociacijos pranešimas) (tinka vaikams)

Tikruosius „lietuviškus“ UODUS (Culex pipiens) atbaido:

Aedes albopictus, Ae. Aegypti IR Culex pipiens pallens  atbaido:

 • Čiobrelių, katžolių, balzaminių degmedžių (amyris), eukaliptų ir cinamonų eteriniai aliejai (Zhu, 2006)
 • Repelentas su kokosų aliejumi, 5% pelargonijų e.a.,  2% sojų aliejaus ir vanilinu saugo nuo Aedes aegypti įkandimų 1.5val. (Fradin, 2002)

Aedes, Anopheles, Culex ir Ochlerotatus gentis atbaido:

 • Citrininių korimbijų (dar vadinamų citrinakvapiu eukaliptu) - Corymbia citriodora ssp. Citriodora lapų eterinis aliejus. Repelentinės savybės prisikiriamos aliejuje esančiai medžiagai monoterpenui para-Menthane-3,8-diol, arba sutrumpintai PMD. Šį ir kvapiųjų citrinžolių aliejų kaip natūralius repelentus rekomenduoja naudoti JAV Ligų prevencijos ir kontrolės centras (Scott, 2006); priemonės su 20-30% citrininių korimbijų (citrinakvapio eukalipto) aliejaus gali apsaugoti 2-4val.
Aedes, Culex gentims atbaidyti:
 • Kokosų aliejus su 2% nimbamedžių (Azadirachta indica) sėklų aliejaus (Sharma, 1995)

Aedes aegypti, Culex quinquefasciatus ir Anopheles dirus atbaido:

Rudenines piktmuses (Stomoxys calcitrans, musinių šeimos dvisparnis vabzdys, labai panašus į kambarinę musę, bet kraujasiurbis; suaktyvėja rudeniop, rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, plačiai paplitusi ir Lietuvoje) atbaido:

 • Vaistinių puiklapių (Calophyllum inophyllum) aliejus; buvo tiriamas 21 eterinis aliejus dvinariame mišinyje su puiklapių aliejumi,- stipriausiai veikė pelargonijų, gvazdikėlių, pačiulių, čiobrelių, raudonėlių, dašių eteriniai aliejai (Hieu, 2010)

Kaip naudoti eterinius aliejus apsaugai nuo vabzdžių?

 • garinkite aromatinėje lempoje ar garintuve;
 • užlašinkite ant drabužių;
 • užlašinkite po lašą ant delnų, patrinkite vieną į kitą ir ištrinkite atviras kūno vietas, plaukus, drabužius;
 • sumaišykite 5 ml pasirinkto eterinio aliejaus ar jų mišinio su 1 valg. š. spirito, 80 ml žolynų vandens-hidrolato (geriausia – to paties augalo, kaip ir eterinis aliejus) ir purkškite and odos ar drabužių;
 • jautresniems žmonėms ir vaikams (vyresniems nei 2 m.) odą tepkite 10-50 proc. mišiniu su baziniu aliejumi (migdolų, lazynų riešutų ar panašiai). Vaikams iki 2 m. kvėpinkite tik drabužius arba garinkite eterinius aliejus ore, tačiau netepkite jų tiesiai ant odos.
   

Ar veiksmingos ŽVAKĖS?

Yra atlikta tyrimų, bandančių ištirti žvakių su eteriniais aliejais efektyvumą. Kvapiųjų citrinžolių žvakes, anot tyrimų, efektyvumu lenkia geraniolio ir linalolio žvakės. Tačiau neskubėkite atmesti citronelos žvakių – iš tyrimo neaišku, kokios sudėties/kilmės citronelos aliejus buvo naudotas.
Žvakės veikia nedideliu spinduliu, tad jų reikės keleto. Žvakės geriau veikia patapų viduje, o vėjuotu oru lauke bus neefektyvios.
 • Žvakės su eteriniais aliejais patalpose:

5% geraniolio žvakės yra dvigubai efektyvesnės už 5% linalolio žvakes, ir 5 kartus efektyvesnės už citronelos (kvapiųjų citrinžolių) žvakes. Patalpų viduje deginamos 5% citronelos žvakės uodų įkandimų skaičių sumažina 29.0%, linalolio -71.1%, geraniolio - 85.4% (Muller, 2008

 • Žvakės su eteriniais aliejais lauke:

Citronelos žvakės garai 1.0 m, spinduliu uodų patelių skaičių sumažina 35.4%, smėlio musių 15.4%, linalolio žvakės - 64.9% ir 48.5%, o geraniolio žvakės - 81.5% ir 69.8%. 2 m ir 3 m spinduliu žvakių efektyvumas žymiai sumažėja (Muller, 2008)
 

Ar repelentas, ypač botaninis-natūralus, bus efektyvus, priklauso nuo daugybės faktorių – vabzdžių rūšies ir jų skaičiaus aplinkoje; žmogaus amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo ir asmens fizinio-biocheminio “patrauklumo” kandantiems vabzdžiams; aplinkos temperatūros, drėgnumo ir vėjo greičio. Taigi, tas pats repelentas neveiks visada visų vartotojų vienodai.

Rūta Daunoravičienė (C) Kvapų namai, 2016
 
 
Literatūra:
 1. Choi WS, Park BS, Ku SK, Lee SE. Repellent activities of essential oils and monoterpenes against Culex pipiens pallens. J Am Mosq Control Assoc. 2002 Dec;18(4):348-51.
 2. Erler F., Ulug I., Yalcinkaya B. Repellent activity of five essential oils against Culex pipiens. (2006) Fitoterapia, 77  (7-8), pp. 491-494.
 3. Luz Stella Nerio, Jesus Olivero-Verbel, Elena Stashenko. Repellent activity of essential oils: A review. Bioresource Technology, Volume 101, Issue 1, January 2010, Pages 372-378
 4. Park BS, Choi WS, Kim JH, Kim KH, Lee SE. Monoterpenes from thyme (Thymus vulgaris) as potential mosquito repellents. J Am Mosq Control Assoc. 2005 Mar;21(1):80-3.
 5. Scott P. Carroll, Jenella Loye. PMD, a Registered Botanical Mosquito Repellent with Deet-Like Efficacy. Journal of the American Mosquito Control Association. 2006 22 (3), 507-514
 6. Yuwadee Trongtokit, Yupha Rongsriyam, Narumon Komalamisra, Chamnarn Apiwathnasorn. Comparative repellency of 38 essential oils against mosquito bites. Phytotherapy Research. Vol. 19 Issue 4, Pages 303 – 309. Published Online: 22 Jul 2005.
 7. Junwei Zhu, Xiaopeng Zeng, YanMa, Ting Liu, Kuen Qian, Yuhua Han, Suqin Xue, Brad Tucker, Gretchen Schultz, Joel Coats, Wayne Rowley, and Aijun Zhang. Adult Repellency and Larvicidal Activity of Five Plant Essential Oils Against Mosquitoes. Journal of the American Mosquito Control Association September 2006 : Vol. 22, Issue 3, pg(s) 515-522
 8. Tran Trung Hieu, Soon-Il Kim, Sang-Guei Lee, and Young-Joon Ahn. Repellency to Stomoxys calcitrans (Diptera: Muscidae) of Plant Essential Oils Alone or in Combination with Calophyllum inophyllum Nut Oil. Journal of Medical Entomology July 2010 : Vol. 47, Issue 4, pg(s) 575-580
 9. Stjernberg, L., Berglund, J. (2000). Garlic as an Insect Repellent. JAMA 284: 831-831
 10. Fradin Mark S, Day John F. Comparative efficacy of insect repellents against mosquito bites. N Engl J Med, Vol. 347, No. 1, 2002
 11. Ann Gardulf, Ingrid Wohlfart, Rolf Gustafson. A Prospective Cross-Over Field Trial Shows Protection of Lemon Eucalyptus Extract Against Tick Bites. Journal of Medical Entomology 2004 41 (6), 1064-1067
 12. Jaenson TG, Garboui S, Palsson K. Repellency of oils of lemon eucalyptus, geranium, and lavender and the mosquito repellent MyggA natural to Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) in the laboratory and field. J Med Entomol. 2006 Jul;43(4):731-6.
 13. Katinka Pålsson, Thomas G. T. Jaenson, Peter Bæckström, Anna-Karin Borg-Karlson. Tick Repellent Substances in the Essential Oil of Tanacetum vulgare . Journal of Medical Entomology January 2008 : Vol. 45, Issue 1, pg(s) 88-93
 14. Günter C. Müller, Amy Junnila, Vasiliy D. Kravchenko, Edita E. Revay, Jerry Butler, Olga B. Orlova, Robert W. Weiss, and Yosef Schlein. Ability of Essential Oil Candles to Repel Biting Insects in High and Low Biting Pressure Environments. Journal of the American Mosquito Control Association March 2008 : Vol. 24, Issue 1, pg(s) 154-160
 15. Günter C. Müller, Amy Junnila, Vasiliy D. Kravchenko, Edita E. Revay, Jerry Butler, and Yosef Schlein. Indoor Protection Against Mosquito and Sand Fly Bites: A Comparison Between Citronella, Linalool, and Geraniol Candles. Journal of the American Mosquito Control Association March 2008 : Vol. 24, Issue 1, pg(s) 150-153
 16. Schwantes U, Dautel H, Jung G, Prevention of infectious tick-borne diseases in humans: comparative studies of the repellency of different dodecanoic acid-formulations against Ixodes ricinus ticks (Acari: Ixodidae), Parasitol.Vectors 1 (2008) 8–19.
 17. Sharma SK, Dua VK, Sharma VP. Field studies on the mosquito repellent action of neem oil. Southeast Asian J Trop Med Public Health. 1995 Mar;26(1):180-2.

 

 

 

Susijusios prekės

Member since 2013.
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades