Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie naudojami užtikrinti svetainės efektyvumą (pavyzdžiui, atsiminti kalbos pasirinkimą, krepšelio turinį). Svetainėje gali būti naudojami trečiųjų šalių slapukai (pvz., Google Analytics lankomumo stebėjimui). Jūs galite uždrausti slapukų naudojimą savo naršyklės nustatymuose, tačiau negalėsite pilnavertiškai naudotis visomis šios svetainės funkcijomis.

Įvadas į aromaterapiją

– Kas yra kvapas?

– Esterių, oksidų, aldehidų, fenolio darinių ir kitų lakiųjų medžiagų molekulių, dirginančių mūsų nosies gleivinės nervines ląsteles ir siunčiančių impulsus mūsų smegenims, poveikis, atsakytų chemikas arba fiziologas.

„Su kiparisu ir nardu!
Su nardu ir šafranu,
Ajeru ir cinamonu,
Su visais kvapiais augalais,
Mira ir alaviju,
Su visais aromatais“, – sušunka “Giesmių giesmės” dainius.

 

Truputis kvapiųjų substancijų naudojimo istorijos: senieji laikai

 

Stebuklingai kvepiantys lašeliai – mira, frankincensas, nardas, ambra, muskusas, apie kuriuos žinome iš Biblijos, buvo vertinami dar ikibibliniais laikais, ir pirkliai už juos uždirbdavo gražaus pinigo. Tačiau tai buvo toli gražu ne tik prabangos prekė. Aromatiniai aliejai, išdistiliuoti ar kaip kitaip ištraukti iš gėlių žiedų ir žolių, medžių lapų ir žievės, medienos ir šaknų, šimtmečiais naudojami sveikatai ir grožiui palaikyti. Kvepiančios substancijos – švelni ir veiksminga priemonė ligoms, stresams, organizmo sutrikimams gydyti – buvo žinomos egiptiečiams ir asirams, babiloniečiams ir šumerams.

Kiekviena esencija dėl savo ypatingų savybių palengvina mažiausius negalavimus ir gydo rimtas ligas. Daugelis aromatinių aliejų gali būti sėkmingai naudojami visų mūsų bėdai – silpnai imuninei sistemai – stiprinti. Eteriniai aliejai, padėdami nuvargusiam organizmui atgauti jėgas, stiprina gynybines organizmo reakcijas.

Eteriniai aliejai mažina skausmus, gerina virškinimą, skatina medžiagų apykaitą, gydo žaizdas, naikina virusus ir bakterijas. Jie ypač veiksmingi nėštumo ir gimdymo metu, taip pat gydant mažuosius. Tai tik kelios kvapiųjų medžiagų, išgaunamų iš augalų, panaudojimo sritys.

Nuo neatmenamų laikų augalai ir jų ekstraktai buvo naudojami mažinti skausmui, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. Terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, bet distiliuoti ekstraktai ar ištraukos iš augalų – tai, ką šiandien vadiname eteriniais aliejais, – buvo naudojami nuo senų senovės religinėse apeigose, parfumerijoje ir kaip gydymo priemonės.

Galima spėti, kad ankstyvoji kvapų istorija prasidėjo nuo apeiginio sakų, dervų ir augalų sulčių deginimo. Medžiagos naudotos šiems ritualams vėliau imtos vadinti smilkalais. Ilgainiui kvapieji augalai buvo pradėti naudoti drauge su gyvuliniais riebalais ir augaliniais aliejais – tokiu mišiniu žmonės galėjo teptis kūną per apeigas. Neolito kultūriniuose kloduose, datuojamuose VII-IV tūkst. prieš m. e., randama mažų urnų ir amforų, kuriose yra likę alyvuogių ir sezamo aliejų, sumaišytų su aromatiniais augalais, pėdsakų.

1975 metais archeologai, vykdę kasinėjimus Indo slėnyje (dabar Pakistanas), rado neįprastą molinį aparatą ir indų, kuriuose galėjo būti laikomi kvepalai. Mokslininkų nuomone, minėtas aparatas, datuojamas III tūkst. pr. m. e., galėjo būti naudojamas kaip paprastas distiliavimo įrenginys. Panašus indas, datuojamas II tūkst. pr. m. e., buvo rastas ir Afganistane.

Mesopotamijos dantiraščio lentelėse (XIII-XII a. pr. m. e.) užsimenama apie kiaušinio pavidalo indus su spirale viduje, bet nenurodoma, kam jie skirti. Įdomu, kad jie panašūs į Arabijos pusiasalyje rastus indus, kurie, kaip žinoma, buvo naudojami distiliacijai.

Archeologiniai tyrimai leidžia teigti, kad egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų kedro medieną naudojo balzamavimui. Kai kurių dabartinių tyrinėtojų nuomone, egiptiečiai galbūt naudoję ir kedro aliejų. Tokiu atveju tai būtų buvęs pirmas žinomas „distiliuotas“ aliejus. Vis dėlto samprotauti apie tų laikų distiliavimo procesus reikia labai atsargiai, nes galima nekritiškai susigundyti įvairiopomis spekuliacijomis.

Taigi kvapiųjų medžiagų išgavimo ir jų naudojimo istorija yra paini ir sudėtinga. Kita vertus, ji nesiliauja intrigavusi, yra apipinta daugybės būtų ar nebūtų istorijų, susijusi su alchemija ir ankstyvąja parfumerija, neatsiejama nuo religinių apeigų ir seniausios medicinos, pirklių keliais nuveda į senąsias Rytų civilizacijas.

 

Modernieji laikai. Aromaterapijos „atsiradimas“

Naujas aromaterapijos pakilimas prasideda XIX-XX a. sandūroje, britų kolonijiniam viešpatavimui Indijoje pasiekus apogėjų. Tai buvo kolonijinių prekių, mistinių paieškų ir dekadentinio dendizmo epocha. Kaljanai irgi išpopuliarėja tuo metu. Tačiau aromaterapija vis dar nėra priimama kaip terapinė ar medicininė srovė. Greičiau tai rafinuota aristokratijos, besižavinčios egzotinių paveikslų kolekcionavimu ar ieškančios užsimiršimo opiumo rūkymo klubuose, pramoga. Mokslo pasaulis aromaterapiją pripažins kiek vėliau.

Vakarietiškam aromatų pasauliui ypač reikšmingi yra du XIX a. įvykiai. 1867 m. Paryžiaus tarptautinėje parodoje kvepalai ir muilai yra demonstruojami ne su farmacijos produktais, bet „kosmetikos“ paviljone, o 1868 m. (tai dar svarbiau) sukuriamas pirmasis sintetinis kvapas – kumarinas (jis kvepėjo šviežiai nupjauta žole). Dar po 20 metų, 1888-aisiais, buvo susintetinti muskuso, vanilės ir žibuoklės cheminiai analogai. Dabar šį sąrašą sudaro šimtai ir tūkstančiai sintetinių kvapų.

Tradiciškai laikoma, kad 1928 m. prancūzų chemikas René-Maurice’as Gattefossé pirmą kartą pavartojo terminą „aromaterapija“. Susidomėti terapinėmis eterinių aliejų savybėmis jį paskatino sprogimas laboratorijoje (Gattefossé šeima vertėsi parfumerija). Smarkiai nudegusią ranką jis atsitiktinai įmerkė į vonelę su levandos eteriniu aliejumi. Gattefossé ranka sugijo taip neįtikėtinai greitai, kad apstulbintas chemikas ėmėsi tolesnių tyrinėjimų, kuriuos aprašė keliolikoje knygų, tarp jų ir 1937 m. pasirodžiusioje knygoje „Aromaterapija – eteriniai aliejai - augalų hormonai”. (Aromathérapie– les huiles essentielles- hormones végétales)

Tačiau Gattefossé tyrė tik kvapų poveikį žmogaus organizmui, nesigilindamas į jų psichologinius ir dvasinius aspektus. Dabar dauguma mokslininkų pripažįsta, kad kvapo prigimtis visų pirma yra asociatyvi, sukelianti prisiminimus apie vieną ar kitą įvykį, priverčianti skirtingus žmones pajusti panašius pojūčius. Tad dominuojantis veiksnys kvapų terapijoje – tai paties paciento asmenybė.

Gattefossé atradimas įkvėpė naudoti eterinius aliejus gydomaisiais tikslais ir kitus. Vienas jų, prancūzų karo chirurgas Jeanas Valnet, Antrojo pasaulinio karo metais naudojo čiobrelio, gvazdikėlių, citrinos ir ramunėlių eterinius aliejus žaizdoms ir nudegimams gydyti. Jis pastebėjo ir tai, jog kvapai gydo psichinius sutrikimus. Daktaro J.Valnet veikalas „Aromaterapija“ (L'Aromathérapie), išverstas į anglų kalbą, pateko į talentingo masažuotojo Roberto Tisserandorankas. Idėjas, dėstomas šioje knygoje, jis ėmė taikyti savo praktikoje. 1977 m. pasirodė jį išgarsinusi knyga „Aromaterapijos menas“ (The Art of Aromatherapy.)

1960 m. austrų kilmės biochemikė Marguerite Maury surado būdą kaip reguliuoti eterinių aliejų koncentraciją ir užtikrinti veiksmingesnį jų įsismelkimą į poodį. Į aromaterapiją ji įvedė vadinamuosius bazinius augalinius aliejus. Juos maišydama su nedidelėmis eterinių aliejų dozėmis Maury galėjo kurti individualaus kvapo ir savybių gydomuosius mišinius, skirtus konkrečiam pacientui. Drauge su Jeanu Valnet ji sukūrė masažo gydomojo poveikio žmogui teoriją. Maury atradimai susilaukė didelio dėmesio ir netrukus buvo pritaikyti masažo praktikoje, ypač jie išpopuliarėjo Anglijoje, o vėliau ir Amerikoje. Maury gavo tarptautinę premiją už nuopelnus odos priežiūros srityje. Tačiau dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo jos tyrimai nutrūko.

Savo triumfo žygį aromaterapija pratęsė tik šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Paplito vonios, inhaliacijos, masažai ir t. t. Didelės įtakos tam turėjo hipių, gėlių vaikų, ir kiti to meto kontrkultūriniai judėjimai. šiandien vargu ar rastume kiek labiau pasiturinčią šeimą, kurios spintelėse nebūtų bent kelių buteliukų eterinių aliejų. Paskutiniame XX a. dešimtmetyje aromaterapija galutinai įsitvirtino buityje.

Žodžiu, – aromaterapija – tai mokslas apie kvapus ir jų panaudojimą.

Eteriniai aliejai yra natūraliai išgautos augalų aromatinės esencijos, naudojamos kūnui, protui ir dvasiai balansuoti, taip pat gydyti, be to, jos yra puikios profilaktinės priemonės.

 

Aromaterapijos rūšys

šiuolaikinė tradicinė aromaterapija skirstoma į

-          holistinę – bendrąjį gydymo būdą (labiausiai paplitęs Britanijoje, JAV, Japonijoje). Jai priskiriami masažai, inhaliacijos, kompresai, tepalai, taip pat profilaktinis aplinkos aromatizavimas ir valymas;

-          medicininę – eterinių aliejų skyrimas į vidų (ypač populiarus Prancūzijoje, kur juos skiria bendrosios praktikos gydytojai). Dažniausiai eterinius aliejus gydytojai prirašo vietoje antibiotikų, tačiau jie naudojami ir kitiems negalavimams gydyti.

Aromaterapijos poveikis yra trejopas:

-          kūninis: a) per odą – masažais, voniomis, tepalais; b) per uoslę –  specialiai įkvepiant, darant inhaliacijas arba bendrai aromatizuojant aplinką; c) per os - geriant į vidų; d) naudojant žvakutes;

-          jausminis, emocinis ir protinis;

-          dvasinis – per energetinius kūnus (vibracinė aromaterapija).

Iš sociologinių tyrimų matyti, kad aromaterapija užsiima kelios žmonių grupės:

-          masažuotojai, fitoterapeutai ir žolininkai, kosmetologai;

-          profesionalūs medikai: gydytojai, medicinos seserys, sunkių ligonių slaugytojai;

-          žmonės, norintys geriau pažinti save ir keičiantys profesiją (dažniausiai 25-40 metų moterys).

 

Aromaterapija kasdienybėje

Aromaterapija nėra tik gydymo metodas, eteriniais aliejais taip pat galima veiksmingai apsisaugoti nuo aplinkos teršalų, virusų, bakterijų. Vien apsupdami save ir savo vaikus apsaugančiais augalų aromatais išvengsime daugelio oru plintančių ligų. Įvaldžius šį puikų įrankį, leidžiantį apsaugoti kūną ir išsiugdyti atsparumą ligoms, nebereikia nuogąstaujant laukti pirmųjų ligos simptomų ir kliautis cheminiais vaistais ar antibiotikais.

„Stovime prie sveikatos revoliucijos ištakų. Prevencinė medicina – tai ateities medicina, o aromaterapija – viena iš svarbiausių jos sričių“, - rašo Magie Tisserand knygoje „Aromaterapija moterims“ (Aromatherapy for Women) .

Aromatinius aliejus, mišinius voniai, masažui, kaukes, netgi savo mylimus kvepalus nesudėtinga pasigaminti patiems. Dalį augalų, iš kurių išgausite šias dieviškas esencijas, galite užsiauginti savo sode, o jazmino žiedų, levandų, rožių žiedlapių, ramunėlių, medetkų, čiobrelių, kraujažolių, jonažolių prisirinkti pas močiutę kaime. Juos galima pamerkti į šaltai spaustą kokybišką saulėgrąžų, migdolų, abrikosų kauliukų ar alyvuogių aliejų, palaikyti porą savaičių saulėje, kas kelios dienos pakeičiant augalinę žaliavą nauja ir turėsime puikių maceratų tinkamų ir masažui, ir skausmui ar sumušimui gydyti, ir sausai, suskirdusiai odai patepti, ir po vonios ar po pirties pamaloninti visam kūnui.

 

Eterinių aliejų kokybės klausimas

Yra ir tam tikrų keblumų, susijusių su aromaterapija. Kadangi aukštoji aromaterapija Lietuvoje dar nėra plačiai žinoma, o aromaterapijos specialistų yra vos vienas kitas, prekybininkai be jokios sąžinės graužaties spekuliuoja jos vardu. Ypač didelė problema yra eterinių aliejų kokybė. Todėl pirkdami eterinį aliejų turime būti tikri, kad jis iš tikrųjų yra natūralus. Turi būti žinoma iš kur jis atkeliavo, iš kokios augalinės žaliavos ir kada buvo išdistiliuotas. Eteriniai aliejai, parduodami Lietuvos prekybos centruose, netgi specializuotose kosmetikos ar vadinamosiose aromaterapijos parduotuvėse, o neretai ir vaistinėse, dažnai yra abejotinos kokybės ir toli gražu nenatūralūs. Tad sunku prognozuoti, koks gali būti tokių produktų poveikis, ypač jei jie naudojami masažui, vonioms ar inhaliacijoms.

Pasaulyje šiuo metu natūralių organinių aukštos kokybės eterinių aliejų galima įsigyti tiesiog iš pačių kvalifikuotų aromaterapeutų, arba specializuotose aromaterapijos parduotuvėlėse. Geros kokybės eteriniai aliejai į masinės prekybos tinklą nepatenka. Tai lemia ne tik jų brangumas, bet ir tai, kad jų išdistiliuojama palyginti itin mažai, be to, norint juos panaudoti reikia bent minimalaus supratimo ir nusimanymo. Aromaterapeutas paprastai pažįsta savo klientus ir visada pasiteirauja, kuriam tikslui jie perka tą ar kitą eterinį aliejų.

Visuomet dera atsiminti, jog natūralūs eteriniai aliejai yra aktyviai veikiančios farmakologinės medžiagos, todėl nepatartina naudoti jas nesirenkant ar kaip papuola. Apie parduotuvėje pirkto eterinio aliejaus tikrą cheminę sudėtį ar kilmę galima tik spėlioti, tad sukėlus sau ar savo artimiesiems dermatitą arba alergiją nereikėtų kaltės versti aromaterapijai.

Klinikiniai tyrimai patvirtina, kad dauguma kokybiškų natūralių eterinių aliejų alergijų ir dermatitų nesukelia, jeigu yra naudojami tinkamai praskiedus, t. y. įlašinus ne daugiau kaip 2-5 lašus į vonią arba ne daugiau kaip 3 proc. į masažinio bazinio aliejaus mišinį. Išimtis būtų keli specifiniai smarkiai veikiantys eteriniai aliejai, kurių naudojimą turi prižiūrėti kvalifikuotas aromaterapeutas arba aromatologas. Atskirai paminėtini citrusų eteriniai aliejai, kurie susilpnina natūralų odos ultravioletinių spindulių filtrą, todėl po masažo ar kaukės su citrusų eteriniais aliejais nepatartina būti saulėje bent keletą valandų.

 

Laimė Kiškūnė

"Kvapų namai"

 

 

 

Susijusios prekės

Salonai

Balneum Mariae
Šeimyniškių g. 3A, Vilnius
tel. +370 672 97600

I - V 11.00 - 19.00

Salonas PC Ozas, II a.
Ozo g. 18, Vilnius
tel. +370 673 11022

I - VI 10.00 - 22.00
VII 10.00 - 21.00

Aromata Mirabilia
Šaltinių g. 22, Vilnius
tel. +370 610 20180

I - V

11.00 - 19.00

Pietūs 14.30 - 15.00
VI 11.00 - 15.00

 

Salonas PC BIG, II a.
Ukmergės g. 369, Vilnius
tel. +370 675 80687

I - VI 10.00 - 21.00
VII 10.00 - 20.00

Salonas Kaune
Vilniaus g. 37, Kaunas
tel. +370 670 82811

I - V 10.00 - 19.00
Pietūs 14.00 - 14.30
VI 10.00 - 15.00

Salonas Klaipėdoje PC Akropolis
Taikos pr.61, Klaipėda
Lietuvininkų a.217
tel. +370 672 70911

I - VII 10.00 - 21.00
Member since 2013
International Federation of
Essential Oils and Aroma Trades