INFOLINIJA telefonas: +370 675 80687, el. paštas: klausimai@aromata.lt

Aromaterapijos kryptys ir apibrėžimai

Dalinuosi keliomis mintimis iš ką tik praėjusio aromaterapijos seminaro su žymia aromaterapeute, mokytoja, leidėja Rhiannon Lewis. Seminarą organizavo Lietuvos aromaterapeutų asociacija (LAA) ir Kvapų namai. Šiuo metu pasaulyje egzistuoja įvairios aromaterapijos rūšys: estetinė, subtilioji, klinikinė, medicininė, holistinė ir t.t.

Iš tiesų nėra pasaulyje priimtos vieningos sistemos, kuri suskirstytų aromaterapiją į rūšis. Taip pat nėra vieningos mokymo sistemos. Egzistuoja įvairios mokyklos, priklausomai nuo tikslų, naudojamų priemonių ir metodų, skirtų gyvenimo kokybės pokyčiams pasiekti eterinių aliejų ir jų produktų pagalba.

Rhiannon apibrėžė keletą pagrindinių krypčių. Šios gairės galbūt ir jums padės geriau orientuotis aromaterapijos pasaulyje, tiek renkantis metodus, tiek ir platesniam aromaterapijos pažinimui.

Viena labiausiai paplitusių aromaterapijos krypčių - holistinė aromaterapija.

 • Aromaterapeutas atlieka išsamią visuminę (holistinę) kliento konsultaciją.
 • Eteriniai aliejai ir jų mišiniai čia dažniausiai naudojami inhaliacijoms ir aplikacijoms ant odos bei masažams.
 • Šios aromaterapijos tikslas pagerinti žmogaus galimybes gyventi sveikai ir harmoningai.
 • Eteriniai aliejai veikia tik kaip katalizatoriai, jų reikia nedaug, tiek, kad pagelbėtų žmogui pereiti iš neharmoningos būsenos į harmoningą. Mūsų išmintingas kūnas tai gali padaryti pats, jam tereikia nedidelio postūmio.
 • Šios aromaterapijos rūšies esmė – malonus, harmoningas, kokybiškas kvapas ir lietimas. EA koncentracija nedidelė – nuo 1 iki 3 proc.
 • Ši aromaterapija, dar vadinama britiškojo stiliaus aromaterapija, išplito visame pasaulyje ir suteikė postūmį aromaterapijos vystymuisi.
 • Jos tikslas – pakeisti, pagerinti žmogaus būklę, gerinant jo psichologinę savijautą.


Klinikinė aromaterapija sprendžia sergančio žmogaus problemas.

 • Ji dažniausiai naudojama kaip papildančioji terapija. Kaip pagalba keliaujant ligos keliu, siekiant suvaldyti ar bent palengvini šalutinius poveikius.
 • Šioje srityje dažniausiai darbuojasi aromaterapinį išsilavinimą turintys žmonės, apmokyti dirbti su ligoniais. Jie moka dirbti komandoje su slaugytojomis, viduriniosios grandies medicinos personalu, gydytojais.
 • Aromaterapeutai čia dirba žinodami diagnozę.
 • Čia eteriniai aliejai dažniausiai naudojami išoriškai, taip pat kaip ir holistinėje aromaterapijoje, tačiau jų pritaikymas platesnis – ne tik emocijų ir bendros organizmo būklės reguliavimui, bet ir infekcijų sukėlėjų naikinimui, žaizdų gydymui ir t.t.
 • Klinikinė aromaterapija nepamainoma ten, kur nepakanka holistinės aromaterapijos ir ten, kur yra alopatinės medicinos trūkumai ir netobulumai: gydant lėtines ir komplikuotas ligas, nerimą, stresą. Tai ir paliatyvinė - gyvenimo pabaigos - medicina.


Medicininė aromaterapija, dar vadinama aromatine medicina, tai alternatyvios medicinos disciplina.

 • Ją praktikuoja medikai – gydytojai, stomatologai, farmacininkai, veterinarai; jie privalo turėti specialų išsilavinimą, gebėti savarankiškai diagnozuoti, taip pat gebėti dirbti komandoje su kitu medicininiu personalu – slaugytojais, masažuotojais, farmacininkais
 • Čia remiamasi biocheminiu eterinio aliejaus poveikiu ląstelėms, audiniams.
 • Eteriniai aliejai čia atlieka aromatinio vaisto vaidmenį.
 • Šioje aromaterapijoje naudojami įvairiausi ea panaudojimo keliai – eteriniai aliejai skiriami į vidų, žvakutėmis, taip pat inhaliacijoms, masažams, įtrynimams, vonelėms ir t.t.
 • Ši aromaterapija dar vadinama prancūziškojo stiliaus, praktikuojama Prancūzijoje, gana paplitusi Vokietijoje.


Apibendrinant: holistinėje aromaterapijoje eterinis aliejus atlieka subtilaus katalizatoriaus vaidmenį, visą darbą nudirba pats organizmas. Ši aromaterapija puiki, kai reikia įveikti stresą, pagerinti bendrą organizmo būklę, ją harmonizuoti ir grąžinti į pusiausvyrą.

Klinikinėje aromaterapijoje eteriniai aliejai padeda palengvinti ar įveikti šalutinius poveikius, sumažinti blogą kvapą, sklindantį nuo žaizdų, kovoti su infekcijų sukėlėjais, gydyti lėtines ligas, palengvinti išėjimo kelią. Ši aromaterapija atlieka tiek sociopsichologinį, tiek ir fiziologinį vaidmenį.

Medicininėje aromaterapijoje vyksta tiesioginis poveikis eteriniais aliejais, sprendžiant konkrečią fizinę problemą. Ši aromaterapija pasižymi didesne rizika – skiriamos didesnės ea dozės. Jos vartojamos tam tikrą apibrėžtą laiką (2 – 3 dienas). Pacientas turi būti prižiūrimas kvalifikuoto specialisto, gebančio įvertinti rizikas ir paciento būklę. Šiai aromaterapijos rūšiai nesvarbus ea mišinio kvapas.

 

Laimė Kiškūnė, Kvapų namai

2017